Akdeniz'de paylaşılamayan doğalgaz

Türkiye’nin İsrail ile yaşadığı gerginlik sonrası Doğu Akdeniz’de almaya hazırlandığı önlemler, bölgedeki doğalgaz ve petrol aramalarını tekrar gündeme getirdi.

Konular: Ortadoğu, İsrail

Haberin Öne Çıkanları

Doğalgaz aramaya Türkiye itirazı

Türkiye, Güney Kıbrıs’ın İsrail ile işbirliği içindeki doğalgaz arama girişimlerine itiraz ediyor.

Doğu Akdeniz’de doğalgaz yatağı tesbit edilmiş üç ana bölge bulunuyor. Kıbrıs’ın güneyindeki Laviathan, Kıbrıs, Lübnan ve İsrail arasındaki Tamar-Dalit ve Gazze açıklarındaki Mari B Field bölgeleri

Güney Kıbrıs, Doğu Akdeniz’deki petrol ve doğal gaz yataklarının bulunduğu bölgeleri, komşu ülkelerle anlaşmalar imzalayarak paylaşma girişiminde bulundu.  2003’te Mısır ile, 2007 de Lübnan ile ve en son 2010 yılında İsrail ile anlaşmalar imzalandı. Türkiye ise bu anlaşmalarla belirlenen sınırları tanımadığını açıkladı.

Türkiye bu sınırlara iki açıdan karşı çıkıyor. İlki Rum Kesimi’nin kendi münhasır bölge sınırı olarak belirlediği alanın, Türk tarafının kıta sahanlığı ile kesişmesi.

Ayrıca, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Kıbrıs kıta sahanlığının tamamından çıkarılacak doğal kaynaklardan pay istiyor. Ankara da garantör ülke sıfatıyla KKTC’nin bu haklarının savunuculuğunu üstleniyor. Türkiye bu kapsamda rum kesiminin daha önceki doğalgaz arama çalışmalarını donanma manevraları ile engellemişti.

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;