Çin uzaya demir atıyor

Pekin hükümeti, uzay istasyonu kurma çalışmalarının ilk adımı olan Tiangong-1 adlı modülü fırlattı.

Konular: Bilim-Teknoloji

Haberin Öne Çıkanları

Rus teknolojisi kullanıldı

UUİ'na rakip

İstasyon 2020'de bitecek

Modül, 2020 yılında tamamlanması planlanan istasyon için araştırmalar ve testler yapacak. [AFP]

adının anlamı 'semavi saray' olan tiangong-1, ülkenin kuzeybatısındaki gansu vilayetinde bulunan jiukuan üssü'nden, türkiye saati ile 15.16'da fırlatıldı.

ağırlığı 8.5 ton olan insansız uzay modülü, 2020 yılına kadar inşaatının tamamlanması planlanan uzay istasyonu için gerekli incelemeleri ve testleri yapacak.

tiangong-1 modülü daha sonra 1 kasım'da fırlatılacak shenzhou-8 adlı insansız uzay mekiği ile birleşecek. modül, daha alçak bir yörüngeye inerek shenzhou-8 ile birlikte iki adet yerleştirme işlemi yürütecek.

shenzhou-8'in işlemi tamamlayıp dünyaya dönmesinin ardından tiangong-1 kendi yörüngesine yerleşerek testlerde bir sonraki aşamaya geçecek.

eğer eylem başarılı olursa, modül 2012 yılında shenzhou-9 ve shenzhou-10 adlı iki uzay gemisi ile daha birleşecek.  

shenzhou-10 mekiğinde bir de astronot olacak, bu astronot tiangong-1'i bir uzay laboratuvarı haline getirerek ülkenin gelecekteki uzak istasyonunun basit bir modelini oluşturacak.

çalışmalar hız kazandı

istasyon, uzay çalışmalarında kendini kanıtlamaya çalışan çin açısından büyük önem taşıyor.  

bittiğinde üç kapsülden oluşan 60 tonluk bir kütle haline gelecek olan çin uzay istasyonu, yine de amerika birleşik devletleri (abd), rusya, avrupa, kanada ve japonya ortaklığında oluşturulan 400 tonluk uluslararası uzay istasyonu'na (uui) göre bir hayli küçük olacak.

fakat çin’in tüm çalışmaları tek başına yürüttüğü göz önünde bulundurulursa bu büyük bir başarı olarak değerlendiriliyor.

çin'in insanlı uzay programı sözcüsü vu ping, tiangong modülünün önceden abd ve rusya tarafından yapılan uzay araçlarına göre teknolojik ve ekonomik avantajları olduğunu belirtti.

rus teknolojilerini satın alarak eski sovyetler birliği ve abd’den sonra uzaya insan gönderen üçüncü ülke olma yolundaki çalışmalarına 1990 yılında başlayan pekin hükümeti, ilk olarak 2003'te uzaya insan göndermişti.

eğer çin uzay istasyonu başarıyla tamamlanırsa, uluslararası uzay istasyonu gibi astronotların uzun süre uzayda kalabileceği bir merkez görevi yapacak.

çin şu anda mekiklerde çalışacak astronot adaylarını belirledi ve eğitimlerine başladı. programa göre tiengong-1'in ardından tiengong-2 ve tiengong-3 mekikleri muhtemelen insanlı olarak laboratuvarı tamamlamak üzere fırlatılacak.

kaynak: ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;