İstanbul Tiyatro Festivali perdelerini açtı

Yakın zamanda hayatını kaybeden Cüneyt Türel'e verilecek onur ödülünü kızı Elif Türel ve sahne arkadaşı Tilbe Saran aldı.

Haberin Öne Çıkanları

10 Mayıs-5 Haziran

Yerli yabancı 45 grup

100'ü aşkın gösteri

Cüneyt Türel’in ödülünü Tilbe Saran ve kızı Elif Türel’e, tiyatro sanatçısı Metin Deniz takdim etti.

iksv tarafından düzenlenen 18. istanbul tiyatro festivali, çarşamba akşamı lütfi kırdar uluslararası kongre ve sergi sarayı’nda düzenlenen açılış töreni ile başladı.

törene, tiyatro oyuncularının yanı sıra sanat dünyasından ünlü isimler de katıldı.   

sunuculuğunu, festivalde tiyatro pangar’ın macbeth adlı oyununun başrolünde yer alan demet evgar’ın üstlendiği açılış töreninde istanbul tiyatro festivali tarafından verilen ‘onur ödülleri’ sahiplerine takdim edildi.

bu yıl istanbul tiyatro festivali’nin onur ödülü’ne layık görülen ve festivalde başar sabuncu'nun yönettiği elin elimde adlı oyunda tilbe saran'la birlikte oynayacak olan cüneyt türel, 1 mayıs 2012 tarihinde hayata ve sahneye veda etti. elli yıla yakın sanat yaşamında sahnede hayat verdiği karakterlerin yanı sıra radyo, sinema, televizyon ve seslendirme çalışmalarıyla türk tiyatrosunun önemli isimleri arasında yer alan cüneyt türel’in ödülünü tilbe saran ve kızı elif türel’e, tiyatro sanatçısı metin deniz takdim etti.

festivalin ikinci onur ödülü, 100’ü aşkın radyo oyun dizisi yöneten, istanbul şehir tiyatroları’nda yönetmenlik yapan, film ve tiyatro yönetmenliğinden senaryo yazarlığına, çevirmenlikten sahne tasarımına birçok dalda ulusal ve uluslararası ödüllerin sahibi, türk tiyatrosunun önde gelen yönetmenlerinden başar sabuncu’ya verildi. başar sabuncu ödülünü metin deniz’in elinden aldı.

dokuz eylül üniversitesi güzel sanatlar fakültesi tiyatro bölümü kurucusu, tiyatro üstüne pek çok eserin yazarı ve shakespeare çevirileriyle tanınan, akademik çalışmalarıyla türk tiyatrosuna önemli katkılar sağlayan prof. özdemir nutku, istanbul tiyatro festivali’nin onur ödülü’ne layık görülen diğer isim oldu. prof. özdemir nutku’ya ödülünü gazeteci zeynep oral takdim etti.

istanbul tiyatro festivali’nin dördüncü onur ödülü, akademik kariyerine 1958 yılında ankara üniversitesi’nde açılan tiyatro enstitüsü’nün ilk asistanı olarak başlayan, türkiye ve dünya tiyatrosu üzerine yazdığı kitaplar, araştırmalar, incelemeler ve bilimsel makaleleriyle tiyatromuzun önemli akademisyenlerinden prof. sevda şener’e verildi. prof. sevda şener ödülünü, istanbul tiyatro festivali direktörü dikmen gürün’den aldı.

festivalin son onur ödülü’nün sahibi ise schaubühne berlin’in sanat yönetmeni dünya tiyatrosunun önde gelen yönetmenlerinden biri olan thomas ostermeier olacak.  thomas ostermeier’e ödülü, festival kapsamında sahnelenecek hamlet oyununun 12 mayıs cumartesi günü saat 20.30’da gerçekleştirilecek temsilinin öncesinde, harbiye muhsin ertuğrul sahnesi’nde takdim edilecek.

açılışı genco erkal yaptı

törenin ardından 18. istanbul tiyatro festivali, genco erkal’ın ‘nazım ile brecht-biraz da aziz nesin’ başlıklı gösterisi sergilendi.

1971 yılından bu yana brecht, 1973’ten bu yana nâzım hikmet, 1975’ten bu yana aziz nesin yapıtlarını sahneleyen genco erkal, festivalin açılış konukları için özel olarak hazırladığı gösteride, tülay günal ile evrim özkaynak ve piyanist yiğit özatalay’ın eşliğinde, açılış konuklarını, nazım hikmet, bertolt brecht ve aziz nesin’in şiir ve öykülerinden oluşan müzikal bir yolculuğa çıkardı.

5 haziran tarihine kadar devam edecek 18. istanbul tiyatro festivali programında yurtdışından beş ile türkiye’den 40 tiyatro ve dans topluluğunun 100’ü aşkın gösterisinin yanı sıra uluslararası üne sahip tiyatro toplulukları ve dans gruplarının katılacağı söyleşi ve atölye çalışmaları, konferanslar ve sergilerle istanbul’da tiyatroyla dolu bir ay yaşatacak.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;