Türk Milli Takımı'nda Abdullah Avcı dönemi

Guus Hiddink ile yolların ayrılmasının ardından Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın başına genç teknik direktör Abdullah Avcı getirildi. Avcı'nın sözleşmesi 2015 yılına kadar sürecek

Konular: Futbol

Haberin Öne Çıkanları

Abdullah Avcı dönemi

Federasyon açıkladı

Avcı'nın kariyeri

Avcı, 2005 yılında İtalya'da düzenlenen turnuvada Türkiye 17 Yaş Altı Milli Futbol Takımı'nı Avrupa Şampiyonu yapmıştı. [Tff.org]
Hırvatistan'a elenerek 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılma hakkı elde edemeyen ve ünlü Hollandalı teknik adam Guus Hiddink ile yolları ayıran Türkiye'de yeni teknik direktör belli oldu. 
 
Türkiye Futbol Federasyonu, bugün gerçekleştirdiği toplantının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyespor'da önemli işler yapan Abdullah Avcı'yı takımın başına getirdiğini açıkladı.  Avcı'nın sözleşmesi 31 Mayıs 2015 tarihine kadar geçerli olacak.
 

Avcı'nın yardımcısı Okan Buruk

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörlüğü'ne getirilen Abdullah Avcı'nın yardımcılığını Okan Buruk yapacak. Guus Hiddink döneminde A Milli Takım İdari Koordinatörlüğü görevini yürüten Okan Buruk, yeni dönemde Abdullah Avcı'nın yardımcısı olarak çalışacak. 
 
A Milli Takım'da kaleci antrenörlüğüne ise İstanbul Büyükşehir Belediyespor'un kaleci antrenörü Haluk Güngör getirildi. Bu arada, A Milli Takım'da istatistikçi görevini ise İbrahim Menderes yapacak. 
 
Öte yandan, A Milli Takım'da Hiddink'in yardımcısı olarak görev yapan Oğuz Çetin ile ilgili bir çalışma olmadığı bildirildi. 

Avcı: İstanbul Büyükşehir Belediyespor'a teşekkür ediyorum

İmza töreninin ardından açıklamalarda bulunan Türkiye'nin yeni teknik direktörü Abdullah Avcı "5.5 yıldan beri çalıştığım İstanbul Büyükşehir Belediyespor camiasına teşekkür ediyorum. Federasyona da böyle bir göreve beni layık gördükleri için de teşekkür ediyorum. Çalışmalara hemen başlayacağoz. Yapacağımız işleri geniş kapsamda basınla paylaşacağım" açıklamalarında bulundu. 
 

Başkan Aydınlar: "Yeni dönem başlıyor"
 
Abdullah Avcı'nın imza töreninde konuşan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, 9 Eylül'de açıkladığımız yeniden yapılandırma doğrultusunda adımlar atıyoruz. Ekim ayında Genç Milli Takımları, A Milli Takıma bağlamıştık. Bugün de Abdullah Avcı'nın A Milli Takım Teknik Direktörü olduğunu sizlerle paylaşıyoruz" dedi.
 
Abdullah Avcı'nın kariyerinde Avrupa Şampiyonluğu ve dünya dördüncülüğü bulunduğunu belirten Başkan Aydınlar, "Abdullah Hoca bu görevi hak etti. Kendisi bu görevi aldı. Çok büyük başarılara imza atacağımıza inanıyorum. Süreçteki yardımlarından dolayı Büyükşehir Belediyespor Kulübü'ne de teşekkür ediyorum. Son olarak Guus Hiddink'e de sözleşme feshinde gösterdiği işbirliğinden dolayı teşekkür ederim" diye konuştu.
 
A Milli Takım Teknik Direktörlüğü'nün çok onurlu ve bir o kadar da sorumluluk gerektiren bir görev olduğunu belirten Abdullah Avcı, "Böyle bir göreve layık görülmekten çok mutluyum. Önemli atılımlar gerçekleştireceğiz. Bunları da kamuoyu ile paylaşacağız" dedi.
 
Abdullah Avcı ayrıca son 5.5 senesini geçirdiği Büyükşehir Belediyespor camiasına da katkılarından dolayı teşekkür etti.
 
Abdullah Avcı'nın kariyeri
 
- 1999-2000 sezonunda 7 maç İstanbulspor'u çalıştırdı.
 
- 2004-05 yılları arasında Galatasaray PAF takımında teknik direktörlük yaptı. 
 
-2004'te başına geçtiği Türkiye 17 Yaş Altı Millî Futbol Takımını dünya 4.'sü yaptı, yarı finalde Brezilya'ya 4-3 kaybetti.
 
-2006 yılında Milli Takımlardaki görevinden ayrılarak İstanbul Büyükşehir Belediyespor'da teknik direktörlük görevine başladı.
 
-2006-2007 sezonunda Lig A'yı 2. sırada bitiren İstanbul BB 2007-2008 sezonunda Süper Lig'de oynamaya hak kazandı.
 
-Süper Lig'deki ilk maçında Fenerbahçe'ye karşı 2-0 kazanmasına rağmen İstanbul BB. 2007- 2008 sezonuna kötü bir başlangıç yaptı.
 
- Kendisi Galatasaray'ın şampiyon olduğu 2007-2008 sezonunda bu takımdan teklif almasına rağmen takımında kalmış ve teklifi kabul etmemişti.
 
-Avcı'nın yönetimindeki İstanbul Büyükşehir Belediyespor Süper Lig'in 2007-2008 sezonunu 12. sırada, 2008-2009 sezonunu 9. sırada, 2009-2010 sezonunu 6. sırada, 2010-2011 sezonunu 12. sırada tamamladı.
 
-2005 yılında İtalya'da düzenlenen turnuvada Türkiye 17 Yaş Altı Milli Futbol Takımı'nı Avrupa Şampiyonu yaptı. 
 
-Birkaç ay sonra aynı takımla Peru'da düzenlenen Dünya Gençler Şampiyonası'nda kaybettiği yarı final maçının ardından turnuvayı 4. tamamladı.
 
- 2005 UEFA Avrupa 17 Yaş Altı Futbol Şampiyonası'nda da kadroda bulunan Nuri Şahin, Caner Erkin ve Onur Recep Kıvrak gibi isimlerin gelişiminde büyük rol oynadı.

Kaynak: Al Jazeera
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;