Portre

Portre: Barack Hüseyin Obama

Afrika kökenli ilk ABD Başkanı olan Obama, Irak Savaşı’nı bitirdi ve El Kaide lideri Ladin’in öldürüldüğü operasyonun emrini verdi.

Konular: ABD
Üniversite yıllarında tanışan Barack ve Michelle Obama çiftinin iki kızı bulunuyor.
Üniversite yıllarında tanışan Barack ve Michelle Obama çiftinin iki kızı bulunuyor. [Reuters]

Kenyalı bir baba ile Amerikalı bir annenin oğlu olan 44. ABD Başkanı Barack Hüseyin Obama, 4 Ağustos 1961 tarihinde, ABD'nin Hawaii Eyaleti'nin Honolulu şehrinde dünyaya geldi.

Ebeveyni kendisi iki yaşındayken ayrılan Obama, annesinin ikinci evliliği sonrasında, hayatını Endonezya’nın başkenti Cakarta’da sürdürmaye başladı.

On yaşındayken, güvenlik endişeleri nedeniyle, annesinin ailesiyle beraber yaşamak üzere yeniden Honolulu’ya gönderildi. 

Bir bankada orta kademe yöneticilik yapan anneannesi ile İkinci Dünya Savaşı’na katılmış bir astsubay olan büyükbabası, Obama'nın çocukluk ve ilk gençlik dönemlerindeki başlıca destekçileriydi. 

ABD Başkanı, 1979 yılında burada liseyi derece ile bitirdikten sonra burs ve öğrenci kredileri yardımıyla üniversite hayatına başladı. Lisans öğrenimini New York’ta bulunan Columbia Üniversitesi’nde siyaset bilimi alanında tamamlayan Obama, daha sonra Massachusetts Eyaleti'nin Boston şehrindeki Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenim gördü. Fakültenin yayımladığı Harvard Law Review isimli derginin ilk Afrika kökenli editörü unvanını alan Obama, bugün eşi olan Michelle LaVaughn Robinson ile de burada öğrenciyken tanıştı.

1992 yılında Chicago Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ders vermeye başlayan Obama, bu görevini 2004 yılına kadar sürdürdü. ABD Başkanı, anayasa hukuku ile sivil haklar alanlarında uzmanlaşırken, aynı zamanda avukatlık yaptı ve sivil toplumda çeşitli faaliyetler gerçekleştirdi.

1996 yılında Illinois Eyalet Senatosu’na giren Obama, 2000 yılındaki başarısız denemesinin ardından 2004 yılında ABD Senatosu’ndaki yerini aldı ve kurumun dışişleri komisyonunda görev yapmaya başladı.

Obama, eski ABD Başkanı Bill Clinton’ın eşi Senatör Hillary Clinton ile girdiği çekişmeli yarışın ardından Demokrat Parti’nin 2008 ABD başkanlık seçimindeki adayı oldu. 4 Kasım 2008 tarihinde düzenlenen seçimde Cumhuriyetçi Parti’nin adayı John McCain’e karşı yarışı farklı kazanan Obama, söz konusu koltuğa oturan ilk Afrika kökenli siyasetçi ünvanını elde etti.

ABD'nin 44. Başkanı'nın eşi Michelle ile kızları Malia ve Sasha'dan oluşan dört kişilik Obama ailesi, aynı zamanda Beyaz Saray'a yerleşen ilk Afrika kökenli aile olarak tarihe geçti. 

Obama'nın icraatları

‘Değişim’ vaadiyle göreve başlayan ABD Başkanı, sekiz yıl süren savaşın ardından Aralık 2011’de Irak’tan ABD askerlerini çekmesi ve El Kaide lideri Usame bin Ladin’in Pakistan’da öldürüldüğü operasyonun emrini vermesiyle ilk dört yıllık iktidar dönemine damgasını vurdu.

Afganistan’dan çekilme sürecini de 2014 yılının sonuna kadar tamamlanacak bir takvime bağlayan Obama, iç politikada da ülkenin sağlık sisteminde büyük değişikliklere yol açan ve sigortasız Amerikalı kalmamasını hedefleyen tartışmalı yasayı imzaladı. Mali kriz döneminde görevi devralan ABD Başkanı, Amerikan ekonomisini canlandırabilmek için 787 milyar dolar değerinde bir teşvik ve yatırım programını hayata geçirdi.

Obama, nükleer programı konusunda anlaşmazlık içinde bulunduğu İran’a uygulanan ekonomik ambargoyu yoğunlaştırdı. Bu suretle yaptırımları, Tahran yönetimi ile ticari ve mali ilişkileri bulunan ülkeler için de tehdit haline getirdi.

İsrail ile inişli-çıkışlı ilişkiler kuran ABD Başkanı, özellikle işgal altındaki Filistin topraklarında kurulan Yahudi yerleşim birimlerine tepkisini çeşitli kereler dile getirdi.

Savunma bütçesini kısmaya yönelen Obama, daha küçük ve daha esnek bir ordu kurma yönünde adımlar atıma kararı aldı. ABD Başkanı, göreve geldikten sonra insansız uçakları, hem operasyon hem de istihbarat amacıyla, Afganistan, Yemen ve Somali gibi savaş bölgelerinde yoğun biçimde kullanmaya başladı.

Libya’da 2011 yılında başlayan isyana NATO çatısı altında destek veren Obama yönetimi, ülkedeki muhaliflere karşı aldığı sert tutum nedeniyle Suriye’ye de önemli yaptırımlar uygulama kararı aldı.

İknci kez ABD Başkanı

Obama, dört yıllık yönetiminin ardından bir dönem daha ülkeyi yönetmesi için 3 Nisan 2012'de Demokrat Parti tarafından yeniden aday gösterildi. Kıran kırana bir mücadelenin ardından Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olmayı başaran Massachusetts Eyaleti'nin 70. Valisi Mitt Romney, seçimde Obama'nın rakibi oldu.

Her iki adayın da milyonlarca dolar harcadıkları seçim kampanyaları, tüm dünyada yakından takip edildi. Başta işsizlik olmak üzere 2008 ekonomik krizinin yol açtığı ekonomik ve toplumsal sorunlar, seçim sisteminin temel tartışma konusuydu.

Obama ve Romney'nin karşı karşıya geldikleri tartışma programlarını, milyonlarca kişi izledi. Özellikle adayların dış politika stratejilerini ortaya koydukları üçüncü tartışma programı, bu alandaki deneyimi ve hazır cevaplılığı ile rakibini geride bırakan Obama'nın etkileyici performansına sahne oldu. 

Seçimlerin birkaç gün öncesinde ABD'nin doğu kıyılarını vuran ve 11 eyalette 90'dan fazla kişinin ölmesine yol açan Sandy Kasırgası, her iki adayın da kampanyalarını doğrudan etkiledi.

Romney, kısa bir duraksamadan sonra seçim kampanyasına devam ederken, Obama'nın kampanyasına ara verip başta New York şehri olmak üzere afet bölgelerini ziyaret ederek sorunlarla bizzat ilgilenmesi, Amerikan halkının takdirini topladı.

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg'in, Sandy Kasırgası ile sarsılan ülkede iklim değişikliğiyle mücadeleye liderlik edecek ismin Obama olduğunu söyleyerek seçimde onu desteklediğini açıklaması dikkat çekiciydi.

Amerikan halkı, süper güç konumu nedeniyle tüm dünyayı etkileyen ülkelerini dört yıl daha yönetecek ismi belirlemek için 6 Kasım 2012'de sandık başına gitti. Mitt Romney, 538 seçici kurul delegesinden 206'sının oyunu alırken, 303 delegenin oyunu alan Barack Obama, seçimleri kazandı ve ABD'nin 44. Başkanı ünvanını korudu.

ABD'nin seçim sistemine göre başkan, doğrudan oy yerine Seçici Kurul adı verilen bir yöntemle belirleniyor. Adaylar seçimi kazandıkları eyaletlerden, nüfusa göre belirlenmiş sayıda delegeyi Seçici Kurul'a gönderiyorlar. Romney 24 eyalette, Obama ise 26 eyalette seçimleri kazanmıştı. Bu iki rakam birbirine çok yakın görünse de Obama'nın kazandığı eyaletlerin nüfusunun Romney'nin kazandıklarına göre yüksek olması, ABD'nin 44. Başkanı'nı zafere taşıdı. 

Sonuçların ardından Romney, telefon ederek Obama'yı kutlarken, dünya liderlerinden de Obama'ya tebrik mesajları yağdı

21 Ocak 2013'te Beyaz Saray'da düzenlenen sade bir törenle yemin eden Obama, bir gün sonra Washington'daki Kongre binasının bahçesinde 800 bin kişinin katıldığı büyük bir merasimle görevine resmen başladı.

Obama'yı ikinci başkanlık döneminde hem iç hem de dış politikada ağır sorunlar bekliyor.

Kaynak: Al Jazeera ve ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;