Portre

Portre: Dengir Mir Mehmet Fırat

HDP'nin TBMM Başkanlığı için adayı eski AKP'li Dengir Mir Mehmet Fırat. Partinin kurucularından olan Fırat, yolsuzluk iddialarıyla karşı karşıya kaldıktan bir süre sonra uzun yıllar görev yaptığı AKP'den istifa etmişti.

Dengir Mir Mehmet Fırat. [Fotoğraf: Osman Baytürk / Al Jazeera Türk]

1943 adıyaman doğumlu dengir mir mehmet fırat, ankara üniversitesi hukuk fakültesi mezunu. ak parti kurucular kurulu üyeleri arasında olan dengir mir mehmet fırat, 21. dönem adıyaman, 22. dönem mersin milletvekili olarak görev yaptı.

ak parti kurucularından olan kürt kökenli dengir mir mehmet fırat, 8 kasım 2008'de ak parti genel başkan yardımcılığı ile birlikte hem merkez yürütme kurulu (myk) hem de merkez karar ve yönetim kurulu (mkyk) üyeliği görevlerinden istifa etti. partiden yapılan açıklamaya göre gerekçe "sağlık sorunları"ydı....

kılıçdaroğlu'yla 'söz düellosu'

chp genel başkanı kemal kılıçdaroğlu, 2007'deki genel seçimde yeniden milletvekili seçildikten sonraki dönemde deniz baykal’ın isteği üzerine grup başkanvekilliğine seçildi. kılıçdaroğlu düzenlediği basın toplantılarında “yolsuzluk iddialarını” gündeme getirdi. ak parti'nin önemli isimlerini hedef aldı.

o dönemde ak parti genel başkan yardımcısı şaban dişli, dengir mir mehmet fırat ve ankara büyükşehir belediye başkanı melih gökçek ile ilgili iddialar ortaya attı.

Dengir Mir Mehmet Fırat ile Kemal Kılıçdaroğlu 25 Eylül 2008'de TBMM'de karşılıklı tartışmıştı.
[[Fotoğraf: AA / Arşiv]]

o dönem chp grup başkanvekili olan kılıçdaroğlu, dengir mir mehmet fırat’ın ortağı olduğu bir şirkete ait kamyonların eroinle yakalandığını iddia etti. fırat’ı hayali ihracatla suçladı. şirketin danıştay’da mahkûm olduğuna dair bazı belgeler gösterdi. kılıçdaroğlu ve fırat meclis’te, tv’lerin de canlı yayınladığı “söz düellosunda” kozlarını paylaştı. gazeteci uğur dündar’ın yönettiği tartışmada fırat iddiaları yalanladı ve kılıçdaroğlu’nun iddialarına dayanak gösterdiği raporların chp ile organik bağı olan müfettişlerce hazırlandığını iddia etti. kılıçdaroğlu elindeki sayfalarca dosyaları göstererek, “her şeyin belgesi var, iftira atmadım, öyle bir alışkanlığım yok” yanıtını verdi. 25 eylül 2008'de yaşanan bu “söz düellosunun” üzerinden birkaç ay geçtikten sonra, 8 kasım 2008'de dengir mir mehmet fırat'ın istifası geldi.

Dengir Mir Mehmet Fırat 27 Eylül 2008'de AKP Genel Merkezi'nde Kılıçdaroğlu'nun iddialarına basın toplantısıyla yanıt vermişti.
[[Fotoğraf: AA / Arşiv]]

gerekçesi neydi?

fırat önce, ak parti'den istifasının kılıçdaroğlu ve partisinin o dönemdeki kürt politikasıyla ilgili olduğu iddialarını reddetti. ancak 4 ağustos 2014'te, t24 internet sitesinin istifa gerekçesiyle ilgili sorusuna verdiği yanıtta, dönemin başbakanı tayyip erdoğan'la  aralarında kürt sorunu konusunda ciddi uyuşmazlık olduğunu belirtti. 

Dengir Mir Mehmet Fırat AKP'nin kurucularından ve 2008'deki istifasına kadar Erdoğan'ın yakınındaki isimlerden biriydi.
[[Fotoğraf: AA / Arşiv]]

demirtaş'ı destekledi

2011 yılındaki seçime kadar milletvekilliği görevini yürüten ve görevlerinden istifasına rağmen ak parti üyeliği süren fırat, temmuz 2014'te, cumhurbaşkanlığı seçimi'nden hemen önce partisinden ayrıldığını duyurdu.

fırat, cumhurbaşkanlığı seçimi'nde selahattin demirtaş'ı destekleyeceğini açıkladı.

"hepimiz oy versek bile selahattin demirtaş’ın seçilmesi mümkün değil ama türkiye’de yüzde 20 kürt varlığı söz konusu ve bu seçim bu varlığı gösterme konusunda çok önemli. ilk defa böyle bir fırsat doğuyor ve ben bir kürt olarak her ne kadar farklı bir düşüncem olsa da oyum selahattin bey’den yana olacak."

çözüm sürecine bakışı

dengir mir mehmet fırat, kürt sorununa çözüm amaçlı yürütülen sürecin "durdurulamaz" olduğu görüşünde. fırat açıklamalarında, "burada sürecin hızı önemlidir. yani biraz daha cesaretli olunursa, birkaç adım daha atılırsa kürt sorunu büyük oranda çözülmüş olur" dedi.

hdp'ye katıldı

şubat 2015'te halkların demokratik partisi'ne (hdp) katılan fırat, 7 haziran 2015 genel seçimi için hdp'den mersin milletvekili adayı oldu. fırat, hdp'den adaylığını açıkladıktan sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"türkiye bu meseleyi (kürt sorunu) ve buna benzer diğer meseleleri; mesela alevi sorununu askıya almak, ötelemek hakkına ve zamanına sahip değildir. bu süreci (çözüm süreci) mutlak suretle korumak mecburiyetindeyiz. bu söylediğim nedenlerle bir tercih yapmak durumunda kaldığımda meclis'teki mevcut siyasi partilerin; ana muhalefet partisi, mhp dahil olmak üzere bu gidişatı durdurma imkânına sahip olmadığını gördüm. ancak hdp'nin barajı aşarak meclis'te yer alması halinde cumhurbaşkanı tarafından bir siyasi parti lideri gibi 400 milletvekili talebinin önüne geçilebileceği ve bu gidişata bir şekilde dur denilebileceği kanısıyla hdp'ye katıldım ve hiç arzu etmememe rağmen mecburiyetten milletvekilliği adaylığına müracaat etmiş bulunuyorum."

Dengir Mir Mehmet Fırat 2015 Genel Seçimi'nde HDP'den Mersin Milletvekili seçildi.
[[Fotoğraf: AA / Arşiv]]

hdp  mersin'de oyların yüzde 18'ini aldı ve dengir mir mehmet fırat milletvekili seçildi.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;