Spor Portre

Portre: Gamze Bulut

2012 Londra Olimpiyatları'nda gümüş madalya kazanıncaya kadar kariyerine yükselerek devam eden Gamze Bulut, olimpiyat sonrası aynı başarıyı gösteremedi. Üstelik doping söylentileriyle boğuşmak zorunda kaldı.

Konular: Spor, Atletizm
Gamze Bulut, 2014 Avrupa Şampiyonası'nda beş bin metrede 10.oldu. [Fotoğraf: AA]

1992 yılında eskişehir'de doğan gamze bulut, ilk uluslararası başarısını 17 yaşındayken, yıldız bayanlar olimpik yaz festivali'nde elde etti. finlandiya'nın tampere şehrinde düzenlenen yarışlarda, iki bin metre engellide bronz madalya kazandı.

bunun ardından, yunanistan'daki balkan gençler atletizm şampiyonası'nda üç bin metrede şampiyon oldu.

2012, gamze bulut'un kariyerinde önemli bir yıldı.

haziran ayında düzenlenen avrupa şampiyonası'nda 1500 metrede, bir başka türk atlet aslı çakır alptekin'in ardında, dört dakika 6.04 saniyelik derecesiyle gümüş madalya kazandı.

temmuz'da kariyerinin en önemli başarısını elde etti. ingiltere'nin başkenti londra'nın ev sahipliği yaptığı 2012 yaz olimpiyatları'nda 1500 metrede finale kalarak, bu branşta finale kalma başarısı gösteren en genç sporcu olarak tarihe geçti.

finalde, daha önce avrupa şampiyonası'nda da beraber podyuma çıktıkları bir başka türk atletle, aslı çakır alptekin'le beraber koştu. yarışın sonlarında yaptığı tempoyla dikkat çeken bulut, çakır alptekin'in ardında, gümüş madalya kazandı.

çakır alptekin'in türkiye'ye ilk olimpiyat altın madalyasını kazandırdığı yarıştan akılda kalan karelerden biri de son metrelerde bulut ile aralarında geçen diyalogdu.

bulut, yarış sonunda, aralarında geçen diyaloğu şöyle anlattı:

"aslı abla'ya, 'haydi abla, başaracağız, az kaldı. avrupa şampiyonası'nda yaptığımızın aynısını yapacağız' (dedim), aramızda geçen diyalog buydu."

aynı yarışı onuncu bitiren ingiliz atletin yaptığı açıklama da çok konuşuldu. lisa dobriskey, " bu yarış asla normal koşullarda koşulmadı" diyerek, daha önce de doping nedeniyle cezası bulunan çakır alptekin'in doping yaptığını ima etti.

olimpiyatlardan sonra, çakır alptekin'in biyolojik pasaportunda anormal kan değerlerine rastlanması üzerine dikkatler bulut'a çevrildi. bulut, doping söylentilerine engel olabilmek için, sakatlığı bulunduğu halde 23 yaş altı avrupa şampiyonası'na katıldı ve başarılı olamadı.

bir yandan da her fırsatta çakır alptekin'in doping yaptığına inanmadığını, bu nedenle altın olimpiyat madalyasının kendisine verilmesi gibi bir beklentisi olmadığını söyledi.

bulut, zürih'te düzenlenen 2014 avrupa şampiyonası'ndan da kötü sonuçla döndü. 5000 metrede onuncu oldu. yarış sonrası yaptığı açıklamada, yarış günü hasta olduğunu, o nedenle iyi koşamadığını söyledi.

şampiyona sonrası türkiye'de, uluslararası atletizm federasyonları birliği (iaaf)'in gamze bulut'u doping şüphesiyle yakın takibe aldığı yönünde haberler çıktı. bulut, bu iddiaların asılsız olduğunu söyledi. kendisine yapılan kontrollerin rutin olduğunu, bazı çevrelerin isminin dopingle anılması konusunda özel bir uğraş verdiğini iddia etti.

mart 2016'da ise doping şüphesiyle gamze bulut'un savunması istendi.

bulut, kariyerini fenerbahçe kulübü'nün sporcusu olarak sürdürüyor.

kaynak: al jazeera
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;