Suriye'de iç savaş

Kesebli Ermeniler Lazkiye’ye sığındı

Keseb'deki saldırılar nedeniyle Ermeni nüfusu Lazkiye'ye sığındı. Kentteki okul ve kiliselere 800 kişi kalıyor. Keseb'ten kaçan Ermeniler yaşadıklarını Al Jazeera'ye anlattı.

Kessebli Ermeniler birgün kasabalarına geri dönmeyi arzuluyor. [AA]

geçen haftasonu suriye’nin keseb kasabası, rejim güçlerinden muhaliflere geçti. antakya’nın 40 km kadar uzağında bulunan kasabanın nüfusu ağırlıklı olarak ermenilerden oluşuyordu. keseblilerin verdiği bilgiye göre nüfusun 2000’i ermeni, geri kalan 500 kişisiyse alevi'ydi.

ermeniler kasabayı 21 mart cuma günü terk etmeye başladı. keseb’den ayrılanlar hatay’a 80 km uzaklıktaki suriye’nin liman kenti lazkiye’ye sığındı. 

keseb'den kaçan ve şu anda lazkiye’de bulunan tanıklar, insanların pijamalarıyla sokaklara fırladıkları, traktör dahil bulabildikleri ilk araçla kasabayı terk ettiklerini söylüyor.

al jazeera lazkiye’ye sığınan ermenilere telefonla ulaştı. içinde bulundukları koşullarla ilgili açıklamalarda bulunan kişiler güvenlik nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemedi.

lazkiye’deki mevcut durumlarını aktaran s.a. kimilerinin yakın akrabalarının yanına yerleştiğini, kimilerinin şam ve halep’e gittiğini söyledi. s.a.’nın verdiği bilgiye göre akrabası olmayanlarsa oradaki kiliselere ve okullara sığındı.

erkekler kasabayı korumaya çalıştı

l. k. da,  keseb’i cumartesi günü terk eden gruptan.“saldırı olabileceğine yönelik duyumlar alıyorduk biz kasabayı korumaya çalıştık. kadınları, çocukları ve yaşlıları daha güvenli yerlere yerleştirdik.” diyen l.k, daha fazla risk almamak için aileleriyle birlikte yola düştüklerini söyledi.

yanlarına hiçbir şey alamadıklarını söyleyen l.k. pekçok insanın pijamalarıyla kaçmak zorunda kaldığını belirtti.

acil yardım organizayonu devrede

keseb’den kaçan ermeniler arasında can kaybı yaşanmadığını söyleyen keseb ermenileri acil yardım organizasyonu’ndan k.s., ihtiyaçların karşılanmaya çalışıldığını söyledi“bize ulaşan yardım malzemelerini dağıtıyoruz“ dedi. k.s’nin verdiği bilgiye göre yardım sağladığı lazkiye’deki iki kilise salonunda yaklaşık 800 kişi var.  

kilikya katolikosu devrede

gelişmeler üzerine ilk resmi girişim lübnan’da bulunan kilikya ermeni katolikosu aram i.’den geldi. patrikhane’nin resmi internet sitesine konulan habere göre suriye devlet güçlerinden bölgeye acil destek istedi. 

ermenistan da gelişmeleri yakından takip ediyor. cumhurbaşkanı serj sarkisyan suriye devlet başkanı beşşar esed’le görüştü. sarkisyan birleşmiş milletler'e de yardım çağrısında bulundu.

ermenistan ve diasporada ayrıca kesseb ermenileri için yardım kampanyası başlatıldı.  

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;