Kobani

'Peşmergenin şovundan rahatsız olduk'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Meclis Dışişleri Komisyonu'na Türk dış politikasındaki son gelişmeler hakkında bir sunum yaptı. Çavuoğlu bir soru üzerine komisyonda 'Geçiş sırasında peşmergenin şov yapmasından rahatsızlık duyduk' dedi.

Konular: Türkiye, Ortadoğu
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu [Fotoğraf: AA]

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Meclis Dışişleri Komisyonu'na Türk dış politikasındaki son gelişmeler hakkında bir sunum yaptı. Basına kapalı gerçekleşen toplantıda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu milletvekillerinden gelen soruları da yanıtladı.

Al Jazeera'nin edindiği bilgiye göre, Çavuşoğlu'na yöneltilen sorular Suriye, Kobani ve IŞİD ile mücadele konularında yoğunlaştı.  Peşmergenin Kobani'ye geçişine ilişkin bir soru üzerine Mevlüt Çavuşoğlu 'geçiş sırasında peşmergenin şov yapmasından rahatsızlık duyduk' dedi.

PYD'nin Kobani'de fazla peşmerge istemediğini bu nedenle 2 bin peşmerge sayısının 150'ye düşürüldüğünü belirtti. Peşmergenin Irak Anayasası'na göre resmi bir güç olup olmadığı sorusuna ise Çavuşoğlu " Peşmerge, Irak Anayasası'na göre resmi güçtür" dedi. Çavuşoğlu bir başka soru üzerine Kobani'nin düşmesi durumunda Afrin'de de Kobani'de yaşananlara benzer bir durum ortaya çıkabileceğini belirtti.

'Suriye politikamız değişmez'

Mevlüt Çavuşoğlu Suriye'ye ilişkin bir soru üzerine ise "Esed oturduğu sürece politikamızda bir değişiklik olmaz. Suriye'de bizim muhatabımız ılımlı muhalefettir" dedi. Muhalefet milletvekillerinin Davutoğlu ve Erdoğan'a yönelik eleştirilerde bulunması üzerine ise Çavuşoğlu ' Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın daha önce izlediği politikaları devam ettireceklerini' ifade etti.

'Takas oldu'

Komisyon toplantısına katılan milletvekillerinin verdiği bilgiye göre, 'Musul Başkonsolosluğu'na yapılan baskında rehin alınan Türk vatanndaşlarının serbest bırakılması için takas oldu mu?' sorusuna ise Çavuşoğlu "Oldu tabii ama daha fazlasını söylemem" dedi.
"İncirlik üssü IŞİD ile mücadelede operasyon üssü olarak kullanılıyor mu?" şeklindeki bir soruya ise Çavuşoğlu "İncirlik'in şu anda operasyon üssü olmadığını" belirtti.

'Güney Kıbrıs-İsrail-Mısır blok'

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’yle İsrail’in Akdeniz’de yakınlaşmasına ilişkin bir soru üzerineyse Çavuşoğlu, “Güney Kıbrıs, İsrail ve Mısır’la da işbirliği yapıyor. Fırsattan istifade edip Türkiye karşıtı bir blok oluşturmaya çalışıyor. Bunlar bir blok oluşturur ve münhasır ekonomik bölge ilan ederlerse kesinlikle tanımayız” dedi.

Çavuşoğlu milletvekillerinin, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyelik seçiminde Türkiye neden başarısız oldu?” sorusunu da yanıtladı:

“Yeni Zelanda ve İspanya üç, dört yıl önce çalışmaya başladı. Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere Körfez ülkeleri, Mısır’la ilişkiler nedeniyle seçim sırasında Türkiye aleyhine çalıştı. İkinci tura İspanya kalınca Avrupa ülkeleri blok hareket etti ve Türkiye kaybetti.”

Kaynak: Al Jazeera
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;