Kobani

Peşmerge Kobani'de çatışmaya başladı

Kuzey Irak'tan gelen peşmerge güçleri, Türkiye üzerinden Kobani'ye girdikten sonra IŞİD mevzilerine katyuşa füzesi atarak YPG'nin yanında çatışmalara katıldı.

Konular: IŞİD, Suriye, Irak, ABD, Ortadoğu

İki gün Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde bekledikten sonra Kobani'ye giren peşmerge güçleri, kentin batısındaki bir binayı karargâh olarak kullanmaya başlamış, farklı noktalara da mevzilenmişti. Peşmerge'nin sessizliği akşam saat 17.00 sıralarında bozuldu. Peşmergeler IŞİD mevzilerine altı katyuşa füzesi fıtlattı. Füzelerin ateşlenme anını Al Jazeera görüntüledi.

Peşmergeler, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi tarafından Kobani'de IŞİD'e karşı savaşmak üzere gönderilmişti.

ABD'den 10 hava saldırısı

ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı (CENTCOM), ABD'ye bağlı savaş uçaklarının Kobani (Ayn el Arap) yakınlarındaki IŞİD mevzilerine beş ayrı hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. 

CENTCOM'un açıklamasına göre, Kobani yakınlarında yapılan bombardımanda IŞİD'e ait mevzilerin yanı sıra IŞİD üyelerinin kullandığı binalar da hedef alındı.

Merkez Kuvvetler Komutanlığı ayrıca, Irak'ta Musul Barajı'nın güneybatısında IŞİD'e ait bir aracın vurulduğunu, Kaim'de ise dört araç ve dört binanın hedef alındığını açıkladı.

Kobani'ye giren Peşmerge güçleri kentin farklı noktalarına konuşlandı. [Can Hasasu/Al Jazeera]

Gece giriş yapmışlardı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi tarafından Kobani'de IŞİD'e karşı savaşmak üzere gönderilen peşmergeler, Urfa'daki iki günlük beklemenin ardından Kobani'ye girmişti.

Araçlar, Kobani'ye beşli gruplar halinde ve Yumurtalık köyü üzerinden geçti. IŞİD'in havan saldırısından korunmak için her beş peşmerge aracından sonra bir süre beklendi.

Peşmergelerin Kobani'ye girişi öncesinde koalisyon uçaklarının IŞİD'e yönelik bombardımanı da yoğunlaştı.

Kaynak: Al Jazeera ve Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;