Suriye'de iç savaş

Rejim Türkmen köylerine ilerliyor

Suriye ordusu Halep’ten sonra en büyük Türkmen nüfusun yaşadığı Lazkiye’nin Bayırbucak bölgesine doğru ilerliyor.

Konular: Suriye, Ortadoğu
Bölgedeki Türkmen köylerinde çatışmalar sürüyor. [Fotoğraf: Al Jazeera]

lazkiye iline bağlı bölgede bir hafta süren yoğun bombardımanın ardından cuma günü de kara birlikleri lazkiye merkez ve türkiye sınırındaki keseb kasabasından iki koldan saldırıya geçti.

lazkiye merkezinden saldıran rejim güçleri bayırbucak’a 25 kilometre mesafedeki kürt dağı bölgesinde bulunan durin kasabasını ele geçirdi.

bayırbucak bölgesinde savaşan türkmen şehitleri tugayı komutanı adil orli, stratejik öneme sahip durin kasabasının düştüğünü ifade etti.

türkmen köyleri risk altında

keseb’in karşısındaki yayladağı sınır kapısı'nın son günlerde artan bombardımanlardan dolayı boşaltıldığını söyleyen türkmen komutan, türkiye sınırında bulunan türkmen köylerinden dağdağan, kepir, gökdağı ve murtlu’nun risk altında olduğunu belirtti.

halen muhalifler tarafından kontrol edilen birçok köyün tehdit altında olduğuna dikkat çeken türkmen şehitleri tugayı komutanı orli, "şu an tüm çatışmalar keseb ile bayırbucak arasındaki stratejik öneme sahip kızıldağ çevresinde devam ediyor. şayet durin’den sonra kızıldağ da rejim tarafından kontrol edilecek olursa tehlikenin boyutu çok daha büyüyecektir" dedi.

kürt dağı bölgesinde bulunan durin kasabası'nda cuma günü yaşanan çatışmalarda muhaliflerden 20'den fazla kişi hayatını kaybederken 40’tan fazla kişi de yaralandı.

esed ordusuna bağlı birliklerin ilerleyişinin sürmesi durumunda birçok köyün boşaltılarak, türkiye’ye geçişlerin artacağına dikkat çeken türkmen komutan "var gücümüzle direnmeye çalışıyoruz ancak ağır silahlarla ve birçok noktadan aynı anda saldırıyorlar. bölgeye şii gruplardan büyük destek getirildi, şu an çatışmalar tüm şiddetiyle sürmekte" dedi.

kaynak: al jazeera

Yılmaz Bilgen

1973 yılı aksaray doğumlu. haberciliğe 1991 yılında gaziantep olay tv de başladı. sırasıyla kanal 6, ankara kanal a  ve euro star tv'de programlar hazırladı. Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;