Türkiye

Tarımda şimdi de don zararı

Kuraklıkla mücadele eden üreticiler şimdi de don zararıyla karşı karşıya. Başta İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerini etkileyen don nedeniyle en çok fındık, elma ve kayısı zarar gördü. Malatyalı üreticiler “Bu yaz kayısıyı unutun, kilo 30 TL’yi bulabilir” diyor.

Konular: Ekonomi, Türkiye

Haberin Öne Çıkanları

Fındıkta kayıp yüzde 90'ı buluyor

"Zarar 2-3 yıl sürer"

Malatya'da kayıp yüzde 95

Türkiye'de kayısı üretiminin merkezi Malatya'da üreticiler kayıpların karşılanması için destek bekliyor. [AA]

mart sonunda yaşanan donun tarım ürünlerine etkisi ortaya çıkmaya başladı. tarım sigortaları havuzu’na (tarsim) 58 ilden 54 bin 911 başvuru oldu. özellikle fındık ve kayısıda zarar var. hasar tespiti iki hafta içinde tamamlanacak.

“zarar iki, üç yıl sürer”

türkiye ziraat odaları birliği başkanı şemsi bayraktar, orta ve doğu karadeniz’de bölgelere göre yüzde 20 ile yüzde 90 arasında ürün kaybı olduğunu açıkladı. bayraktar dondan oluşan zararın iki, üç yıl devam edeceği görüşünde. bayraktar fındıkta da rekolte kaybı olacağını, bunun da temmuz ayında belirleneceğini söyledi.

şemsi bayraktar, fındık fiyatlarının serbest piyasada 7 tl’den 9 tl’ye yükselmesinin de üretici ile ilgisi olmadığını vurguladı ve “fındık fiyatlarının yükselmesinin üreticiye bir katkısı yok. üreticinin elinde fındık neredeyse kalmadı. birkaç bin tonu geçmez”dedi.

türkiye 2013 yılında dünya fındık üretiminin yüzde 66,5’ini karşıladı. son 10 yılda, yıllık ortalama 238 bin ton iç fındık ihracatı yaptı, 1,5 milyar dolar yıllık döviz geliri elde etti.

“kayısının kilosu 30 tl’yi bulabilir”

malatya’da da üreticiler kayıpları nasıl telafi edeceklerini düşünüyor. al jazeera’ye konuşan malatya ticaret ve sanayi odası başkanı hasan hüseyin erkoç, malatya’nın son 100 yılın en büyük afeti ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

daha önce bölgesel olan kayıpların bu yıl tüm malatya’yı etkilediğini belirten erkoç, ürün kaybının yüzde 95 olduğunu ifade etti. malatya’nın dünya kuru kayısı ihtiyacının yüzde 85’ini karşıladığını söyleyen erkoç’a göre, kayıpların ardından bu yaz kayısının kilosu 30 tl’yi görebilir. erkoç’a göre malatya afet bölgesi ilan edilmeli.

“bu yaz malatya kayısısı yiyemeyeceksiniz”

malatya hekimhan ziraat odası başkanı hacı parmaksız kilosu 1 tl olan kayısının şu anda 10 tl’ye satıldığını belirtti ve “bu yaz malatya kayısısı yiyemeyeceksiniz” dedi.

türkiye ziraat odaları birliği başkanı şemsi bayraktar da, üreticilerin ziraat bankası, özel bankalar, tarım kredi kooperatifleri, elektrik borçları ile sosyal güvenlik kurumu (sgk) prim borçlarının faizsiz olarak ertelenmesini önerdi ve kredi desteğine ihtiyacı vurguladı.

kaynak: al jazeera

Melis Kobal

meslek hayatına 2001 yılında ntv'de muhabir olarak başladı. 2005-2011 yıllıarı arasında cnbc-e de ekonomi muhabiri olarak çalıştı. ab süreci, küresel kriz, anadolu ile ilgili programlar hazırladı. 2009-2010 yılları arasında cnbc-e'nin londra muhabirliğini yaptı. Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;