Görüş

Liderlerden akla ve kalbe zarar sözler

AKP ve CHP liderlerinin dün sarf ettikleri sözlerden bazıları akıl sahibi, kalp sahibi herkesi rencide edici nitelikteydi. Şimdi ne yazık ki, herkes sadece “öteki” partinin liderinin sözlerine odaklanıp kınayacak, kendi partisinin liderinin sözlerini ise, onaylamasa bile duymamış gibi yapacak.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çankaya Köşkü kararını geleneğe aykırı bulduğunu söyledi. [Fotoğraf: AA-Arşiv]

Dün gece (5 Ağustos) Türkiye’nin iki büyük haber kanalında iki büyük partinin liderleriyle gerçekleştirilmiş söyleşiler vardı. NTV’de Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti / AKP) lideri Tayyip Erdoğan, Oğuz Haksever’in; CNN Türk’te de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu beş kadın gazetecinin sorularını cevapladılar.

Üzülerek söylemek zorundayız ki, liderlerin dün sarf ettikleri sözlerden bazıları akıl sahibi, kalp sahibi herkesi rencide edici nitelikteydi.

Şimdi ne yazık ki, herkes sadece “öteki” partinin liderinin sözlerine odaklanıp kınayacak, kendi partisinin liderinin sözlerini ise, onaylamasa bile duymamış gibi yapacak. Oysa doğrusu, dün geceyi olduğu gibi gözler önüne sermek.

Gürcü’den de ‘çirkin’: Ermeni!

Oğuz Haksever, Başbakan Erdoğan’a birkaç gün önceki “Sen Alevisin, ben Sünniyim, öbürü Zaza, biliyoruz” şeklindeki sözlerinin epeyce eleştirildiğini hatırlatıp değerlendirmesini sordu.

Erdoğan, insanların kamusal alanda bu kimliklerini bir zamanlar gizlemek zorunda kaldıklarını, oysa şimdi hiçbir çekince duymadan ifade edebildiklerini hatırlattı. Erdoğan, bu gerçekliğe rağmen mesela Kemal Kılıçdaroğlu’nun hâlâ eski tarzda davrandığını, kimliğini gizlediğini, eleştirisinin bu tutuma karşı olduğunu söyledi.

Şimdi elbette Erdoğan’ın, eşitmiş gibi sunduğu bu kimliklerden “eşitler arasında birinci” olanını kendisinin temsil ettiğini ima ederek ince fakat sinsi bir ayrımcılık ve oy avcılığı yaptığı da öne sürülebilir. Artık hangisine inanırsanız; zaten bizi asıl ilgilendiren bölüm bu bölüm değil...

İşte tam bu sözlerden sonra Erdoğan lafı biraz da zorlama izlenimini veren bir köprüyle tartışma konumuza taşıdı ve aynen şöyle dedi:

“Benim için de neler söyleyenler oldu. Çıktı bir tanesi, aynı zihniyet, Gürcü diyen oldu. Çıktı bir tanesi, affedersin, çok daha çirkin şeylerle Ermeni diyen oldu. Ben babamdan da dedemden de öğrendiğim şey, ben Türk’üm.”

Akla ve kalbe zarar şeylerin Erdoğan bölümünü kapatmadan önce, “Şeytan’ın gör dediği” faslından bir soru soralım...

İletişim uzmanı Ali Saydam, 4 Ağustos 2014 gecesi Cüneyt Özdemir’in CNN Türk’teki 5N1K programına katılmıştı. Özdemir orada kendisine Erdoğan’ın “Sen Alevisin, ben Sünniyim, öbürü Zaza” sözlerini hatırlatıp değerlendirmesini sordu.

Saydam ilginç bir cevap verdi bu soruya: Erdoğan’ın mesaj cümlelerinin hiçbiri tesadüfi değildi, hepsinin getireceklerinin götüreceklerinden fazla olduğu önceden araştırmalarla tespit ediliyordu ve ancak ondan sonra kitlelere sunuluyordu. Ona göre bu cümle de o fasıldandı.

Şeytan’ın “gör” dediği soru şöyle: Şayet bu tespit doğruysa ve Erdoğan, bu sözlerini önceki benzer sözlerinin yol açtığı tepkiye rağmen sarf etmişse, buradan nasıl bir sonuç çıkar?

Kabul edelim ki bu sorunun cevabı topluma dair tatsız bazı şeyleri getiriyor akla. Fazla deşmeyelim ve Kılıçdaroğlu’na geçelim...

CHP iktidarı: ‘Ahlâk reformu’ndan sonra

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu beş kadın gazetecinin sorularına cevap verirken akla zarar çok şey söyledi, biz burada en iri ikisiyle yetineceğiz...

Kılıçdaroğlu, programın başlarında “çözmekte zorlandığı” bir durumu tarif etti. Buna göre: Birileri, hırsızlık yaptığını bildikleri birilerine oy vermeye devam ediyorlardı. İşte bunu havsalası almıyordu CHP liderinin... Ve işte bu nedenle toplumun bir “ahlâk reformu”na (kendi kelimeleri) ihtiyacı vardı. Bu reform hayata geçirilmeden, AKP’ye oy veren insanların siyasi davranışlarında herhangi bir değişiklik beklenmemeliydi.

İş buradan “eğitim şart”a bağlandı ve Kılıçdaroğlu bu süreçte özellikle ilahiyatçılara büyük görev düştüğünü söyledi.

Haklarını yemeyelim, birkaç gazeteci, “ahlâk reformu” izahının nelere kapı aralayacağı hususunda nezaket sınırları içinde ve ima yoluyla Kılıçdaroğlu’nu uyarmaya çalıştılar ama bunun bir faydası olmadı. O kadar ki, programın sonlarına doğru, Aslı Aydıntaşbaş, 30 Mart seçimlerinde her şey bütün açıklığıyla ortaya serilmişken, 20 milyon insanın AK Parti’ye oy verdiğini hatırlattığında, Kılıçdaroğlu’nun bu apaçık gerçeğe “ahlâksızlık”tan başka bir cevabının olmadığını bir kez daha gördük... Kılıçdaroğlu, daha soru bitmeden yapıştırdı cevabı:

“Sayın Aydıntaşbaş, neden ısrarla bir ‘ahlâk reformu’na ihtiyacımız olduğunu savunduğumu şimdi anladınız mı?”

‘Bidon kafa’nın Kılıçdaroğlu versiyonu

Programa katılan gazetecilerden Zeynep Miraç’ın sorusu netti... Miraç, Erdoğan'ın Maltepe mitingine katılan kalabalığı hatırlattı ve sordu: “Bu insanlara nasıl dokunacaksınız?”

Kılıçdaroğlu’nun cevabı da çok netti: “Kitlelerin sorgulama gücü kaybolmuşsa, sizin ona nüfuz etmeniz mümkün olmaz. Sorunuzun cevabı budur.”

Kılıçdaroğlu biraz sonra biraz daha netleştirdi cevabını:

“Oysa insanların en büyük özelliği sorgulama yeteneklerinin olmasıdır. Sorgulama yeteneğini kullanmazsanız, toplumu ileriye taşıma şansınız sıfırdır. İnsanlık tarihine baktığınızda, bütün gelişmelerin ana kaynağı sorgulamadan kaynaklanıyor. Ama bir kitle var ki, yüzde 25 ile 35 arasında değiştiği söylenen bir kitle, hayatta hiç sorgulamıyor.”

Gazeteciler, “hiç değişmeyen ve hiç değişmeyecek” insanlardan müteşekkil bir toplumda, bu fikirleri savunan bir partinin nasıl olup da onların oyunu alarak iktidara gelebilmeyi düşündüğünü o partinin liderine sormalıydılar ama sormadılar.

Program, böylece sona erdi.

Alper Görmüş gazeteciliğe 1978'de Aydınlık gazetesinde başladı. Nokta ve Aktüel dergilerinde çalıştı. Taraf ve Türkiye gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

Bu makalede yer alan görüşler yazara aittir ve Al Jazeera’nın editöryel politikasını yansıtmayabilir.

Alper Görmüş

Gazeteciliğe 1978'de Aydınlık gazetesinde başladı. Nokta ve Aktüel dergilerinde çalıştı. Taraf ve Türkiye gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.Yeni Şafak'ta Kürşat Bumin'le birlikte medya eleştirisi yapan 'Medyakronik' köşesini hazırladı. Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;