Bilim-Teknoloji

Apple’a ikinci zararlı yazılım saldırısı

Apple, iOS ve OS X yazılımlarına bulaşan zararlı bir kod yüzünden bazı uygulamaları App Store’dan kaldırdı.

Konular: Bilim-Teknoloji
Apple da zararlı yazılım tehditlerine maruz kalmaya başladı
Apple da zararlı yazılım tehditlerine maruz kalmaya başladı. [Fotoğraf: Shutterstock]

Apple tarafından geliştirilen ve mobil cihazlarda kullanılan işletim sistemi iOS ve bilgisayarlarında kullanılan OS X yazılımları siber saldırıya maruz kaldı. XcodeGhost isimli kötücül bir yazılımın uygulama geliştirilirken kullanılmasıyla üretilen bazı uygulama ve yazılımların kullanıcıların bilgilerini çaldığı ortaya çıktı. 

Kötü niyetli yazılımların Çin’de geliştirildiği ve ağırlıklı olarak bu ülkede etkili olan zararlı yazılım bulaşmış uygulamalar arasında anında mesajlaşma uygulaması WeChat, kartvizit tarayıcısı CamCard ve Uber’in rakibi olan Didi Chuxing de yer alıyor. 

Apple’dan yapılan açıklamaya göre orijinal Xcode yerine XcodeGhost kullanılarak geliştirilen bu ve benzeri uygulamaların tamamının App Store’dan kaldırıldığı açıklandı. 

Güvenlik şirketi Palo Alto tarafından ortaya çıkarılan kötü niyetli yazılımın 40’a yakın uygulamayı etkilemiş olabileceği düşünülüyor. Bugüne kadar açığı kullanıp veri çalınmasıyla ilgili bir bilgi ortaya çıkmadı. Appel daha önce de benzer bir saldırıya maruz kalmıştı. Güvenli olarak adlandırılan Apple, son yıllarda benzer saldırılara maruz kalmaya başladı.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;