Bilim-Teknoloji

Ay'ın etrafında tur attı

Çin'in Ay'ın yörüngesine gönderdiği deneysel uzay aracı, sekiz gün süren görevinin ardından Dünya'ya döndü. Chang'e 5, Apollo programından bu yana Ay'ın etrafını dolaşan ilk insan yapımı uzay aracı oldu.

Konular: Bilim-Teknoloji
Chang'e 5 Ay'a gönderilecek uzay araçları için öncülerden biri olacak. [Fotoğraf: Xinhua]

uzay keşfi programına son hızla devam eden çin, ay'a gönderilen chang'e 5 deneysel uzay aracının başarıyla dünya'ya indiğini açıkladı. chang'e 5, apollo görevlerinden bu yana ilk kez insan yapımı bir aracın ay etrafını turladığı görev oldu.

diğer adı xiaofei olan uzay aracı, ay'ın etrafında sekiz gün boyunca turlayarak çeşitli ölçümler yaptı. çin, 2017'de ay'a insansız deney araçları göndererek yüzeyden toprak numuneleri almayı amaçlıyor. xiaofei, ay'a ait ölçümler yapılmasının yanı sıra, dünya'ya geri dönüş yolculuğu için gereken teknolojilerin test edilmesi için büyük önem taşıyor. çin, manevra, navigasyon, kontrol, ısı kalkanı gibi alanlarda mühendisliğini geliştirmeye çalışırken, ay'a inecek uzay araçları için rotasyon ve iniş teknolojileri üzerinde çalışıyor.

sovyet rusya'nın geliştirdiği bir yöntemle dünya'ya geri dönen xiaofei, atmosferde geri sekerek hızını düşürdü ve aşırı ısınma nedeniyle alev almaktan kendisi alıkoydu. uzay aracı, moğolistan'da boş bir araziye sağ salim inmeyi başardı.

uzay programı hız kesmiyor

abd ve rusya'nın ardından 2003'te ilk astronotunu bağımsız olarak uzaya gönderen üçüncü ülke olan çin, tiangong-2 uzay üssünün inşasına devam ederken, derin uzay görevleri için long march 5 roketini geliştiriyor.

chang'e, 14 aralık 2013 tarihinde ay'a iniş yaparak 37 yıl sonra dünya'nın uydusuna önderilen ilk uzay aracı olmuştu. chang'e 3'ün taşıdığı yutu adlı keşif robotu, ay yüzeyinde kısa süreli analizlerde bulunmuştu. çin, ay'a ilk insansız uzay aracını 2007'de göndermişti.

uzaya bugüne kadar iki kadın taykonot gönderen çin, 2012'de chang'e 2 uydusuyla ay'ın yüzeyini tamamen fotoğraflamıştı. çin, chang'e 2'nin fotoğraflarında abd'nin apollo görevlerinde bıraktığı izleri de tespit ettiklerini açıklamıştı.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;