Türkiye

Babacan Merkez Bankası’nı savundu

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Merkez Bankası’na yönelik tartışmalara ilişkin, “Merkez Bankası’nda gayet yetkin bir ekibimiz var. Doğru zamanda doğru karar aldıklarına inanıyoruz” yorumunu yaptı.

Konular: Ekonomi
Babacan, Uluslararası Finans Enstitüsü'nün (IIF) düzenlediği "Türkiye Başkanlığındaki G20 Gündemi" konferansındaki basın toplantısında konuştu. [Fotoğraf: AA]

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Merkez Bankası'nın görevlerinin yasalarla çok net şekilde belirlendiğini ve Merkez Bankası'ndaki yetkin ekibe güvendiklerini belirterek, doğru zamanda doğru kararlar aldıklarına inandığını söyledi. Uluslararası Finans Enstitüsü'nün (IIF) düzenlediği "Türkiye Başkanlığındaki G20 Gündemi" konferansında OECD Genel Sekreteri Angel Gurria ile basın toplantısı düzenleyen Ali Babacan’a Merkez Bankası'na yönelik siyasilerin eleştirileri ve faiz kararı soruldu. Babacan, “Merkez Bankası ekibine güveniyoruz” dedi:

"Merkez Bankası'nda gayet yetkin bir ekibimiz var, ekibimize güveniyoruz. Doğru zamanda doğru kararlar aldıklarına inanıyoruz. Merkez Bankası ve benzer uygulamalarda ülkelerin değişik pratikleri var, Merkez Bankası'nın parti politikası ve seçim manifestosunda durumu gayet açık. Merkez Bankası'nın görevleri yasalarla belirlenmiştir. Bizim Merkez Bankamızın objektif fonksiyonu çok nettir kanunda. Tam olarak kanunda yazan, aynı zamanda parti politikasında da AK Parti'nin programında, seçim manifestosunda ve hükumet programlarında da vardır."

Babacan "Merkez bankaları ve hükümetler daha fazla iletişim ve etkileşimde bulunabilir, bunda bir sorun yok" dedi.

‘ABD enflasyonu yüksek faizle düşürdü”

Aynı toplantıda düzenlenen “Türkiye’de Fiyat İstikrarı ve Büyüme” sunumunda konuşan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı da  merkez bankaları açısından büyümeyi desteklemenin en iyi yolunun fiyat istikrarını sağlamak olduğunu vurguladı:

"FED 1970’lerde enflayonu gecelik faizleri yükselterek yendi. Tarih enflasyonun parasal sıkılaştırmaya yenileceğini gösteriyor. Yüksek enflasyon ve deflasyon büyümeyi zayıflatabilen unsurlar. Beşeri sermaye, istihdam piyasası, teknoloji, yenilikçilik ve fiziki altyapı alanlarında yapılacak reformlar Türkiye'nin büyüme potansiyelini daha da artıracak.”

Başçı sıfıra yakın enflasyonu yukarı çekmenin daha zor olduğunu vurgularken, Türkiye’nin potansiyel büyümesine karşı güvenlerinin tam olduğunu ifade etti:

"Enflasyon hedefimiz yüzde 5'tir ve bunu başaracağız. Faiz oranları etkili bir politika aracı. Tüketimin üzerindeki üretimin enflasyonu düşürüyor. Bu yıl sonu enflasyonu yüzde 5'e indirebilirsek büyümeye büyük destek olur."

Başkan Başçı, kredi ve para arzının Türkiye'de enflasyonu etkileyen önemli kalemler olduğuna dikkat çekti.

Merkez Bankası'nın faiz politikası Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi tarafından eleştiriliyor. Erdoğan 21 Ocak'ta Merkez Bankası'nın faizleri düşürmesi gerektiğini yinelerken, faizi yarım baz puan indiren Merkez Bankası'na yönelik olarak "Görülen o ki Merkez Bankası verilen mesajlardan hâlâ nasibini alabilmiş değil" demişti.

Doların yükselişiyle ilgili sorular üzerine de, Erdoğan Pazar günü “Bu şu anda Merkez Bankası'nın kabiliyetidir. Eğer Merkez Bankası bunu yönetemiyorsa hesabını o verecektir. Bize ait olan bir şey değil. Bize ait olan şey nedir? Şu anda ben Cumhurbaşkanlığı makamındayım. Hükümetimiz, başbakan olduğum dönemde bu konuda birçok adımları atmışızdır. İhracata dayalı bir ekonominin bizler her zaman savunucusu olduk. Hamdolsun ihracatımızı 36 milyar dolardan 158 milyar dolara kadar çıkardık" diye konuşmuştu. 

Hisarcıklıoğlu'ndan Başçı'ya övgü

Konferansta konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Erdem Başçı'nın sadece bir profesör değil aynı zamanda küresel kriz sonrasının en başarılı merkez bankası başkanlarından biri olduğunu söyledi ve konuşmasında şu ifadeleri kullandı.

"Sayın Başçı, Türkiye'nin G20 dönem başkanlığı vesilesiyle G20 merkez bankası başkanlarının da dönem başkanı oldu. Bugün ve yarın maliye bakanları ve merkez bankası başkanları ile sözünü ettiğim sorunları tartışacaklar. Biz de onlardan gelecek işaretleri bekleyeceğiz. Kurumların başındaki liderler olarak bizlerin birincil görevi, ekonomik ve finansal sisteme güven aşılamaktır. Larry Summers'ın dediği gibi 'Güven en düşük maliyetli teşviktir' ve bizler de bu teşvike bu dönemde büyük bir ihtiyaç duymaktayız."

Kaynak: AA, Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;