Bosna Savaşı

BM 'Srebrenitsa soykırımını' oylayacak

BM Güvenlik Konseyi, Bosna Savaşı sırasında 8 bin 372 kişinin öldürüldüğü Srebrenitsa ile ilgili tasarıyı bugün oylayacak. Tasarıda, Srebrenitsa'da yaşananlar soykırım olarak kabul ediliyor.

Temmuz 1995'te Srebrenitsa'da, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa tarihinin en büyük katliamı gerçekleşti. [Fotoğraf:AA]

ingiltere'nin, 1992-95 yılları arasında gerçekleşen bosna savaşı'nda sırplar tarafından srebrenitsa'da katledilen 8 bin 372 boşnak’ın anılması amacıyla hazırladığı birleşmiş milletler güvenlik konseyi (bmgk) karar tasarısı bugün bmgk’nde oylamaya sunulacak.

tasarıda "srebrenitsa'da işlenen soykırım ve bu savaşta işlenen kanıtlanmış tüm savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar en sert biçimde kınanır" ifadesi yer alıyor. kabul edilmesi durumunda bmgk kararıyla da srebrenitsa'da soykırım işlendiği kabul edilmiş olacak.

uluslararası adalet divanı ve eski yugoslavya uluslararası ceza mahkemesi, daha önce srebrenitsa'da işlenen suçları soykırım olarak nitelendirmişti.

ingiltere: bu bir soykırım

ingiltere'nin tasarısında, bosna hersek'te uzlaşı için srebrenitsa'da yaşananların soykırım olarak kabul edilmesinin gerektiği vurgulanarak suçun mahkemeler tarafından nitelendirilen tanımı olan "soykırım" terimini kullanmanın reddinin uzlaşıyı engelleyeceğine işaret ediliyor.

srebrenitsa'da soykırımın engellemesi konusunda başta bm olmak üzere uluslararası toplumun başarısızlığına değinilen tasarıda, bu tür olayların gelecekte yaşanmaması için önleyici tedbirler alınması gereğine vurgu yapılıyor.

sırplar ve ruslar engellemeye çalışıyor

ingiltere'nin hazırladığı karar tasarısına rusya'nın soğuk baktığı ve soykırım teriminin kullanılmasına itiraz ettiği belirtiliyor. tasarının ilk halinin dağıtılmasının ardından rusya da srebrenitsa'dan bahsetmeyen ve daha genel anlatım içeren bir karar tasarısı hazırlayarak üyelere vermişti.

rusya'nın tasarısının oylamaya sunulması beklenmezken, ingiltere'nin tasarısını rusya'nın veto edebileceği ifade ediliyor. sırbistan ve bosnalı sırplar hem bm güvenlik konseyi üyelerine hem de bm genel sekreteri ban ki-moon'a gönderdikleri mektuplarda, tasarıya karşı görüş bildirmişler ve kabul edilmesi halinde uzlaşıya zarar vereceğini belirtmişlerdi.

izzetbegoviç: hakikat istikrarın sağlayıcılarıdır

bosna hersek devlet başkanlığı konseyi'nin boşnak üyesi bekir izzetbegoviç de bm güvenlik konseyi dönem başkanı, yeni zelanda'nın bm daimi temsilcisi gerard van bohemen'e gönderdiği mesajda, tasarının bosna hersek'in istikrarına zarar verebileceği iddialarını reddederek, "hakikat ve adalet, barışın ve istikrarın düşmanı değildir. aksine onlar, barışın ve istikrarın sağlayıcılarıdır" ifadesini kullanmıştı.

bm güvenlik konseyi toplantısında ayrıca, bm genel sekreter yardımcısı jan eliasson ve bm insan hakları yüksek komisrei zeyd ra'ad el-hüseyin de konuşma yapacak.

bm genel sekreteri ban ki-moon geçen hafta yaptığı konuşmada, masum sivilleri korumak için kurulan bm'nin srebrenitsa'da sorumluluğunu yerine getiremediğini anlatarak, "bm genel sekreterliği, bm güvenlik konseyi ve üye ülkeler bu utancı paylaşıyor" demişti.

srebrenitsa'da ne olmuştu?

bosna'daki savaş sırasında, bm'nin güvenli bölge ilan ettiği srebrenitsa, 11 temmuz 1995'te ratko miladiç'e bağlı sırp birlikleri tarafından işgal edildi. işgal üzerine bm bünyesindeki hollandalı askerlere sığınan sivil boşnaklar, sırplara teslim edildi.

otobüs ve kamyonlara bindirilen boşnaklardan 8 bin 372'si götürüldükleri ormanlık alanlarda, fabrikalarda, depolarda katledildi. katledilenlerin cenazeleri ülkedeki çeşitli toplu mezarlara gömüldü.

soykırımda katledilenlerin bir kısmının cesedine bugüne kadar hâlâ ulaşılamadı.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;