Belçika

Brüksel'de terör saldırısı: 34 ölü

Belçika’daki Brüksel Havalimanı’nda iki, Maalbek metro istasyonunda ise bir patlama oldu. Havalimanında 14, metroda 20 ölü var. Belçika devlet televizyonu VRT, havaalanındaki patlamanın bir intihar saldırısı olduğunu duyurdu. Ülkede güvenlik alarmı seviyesi en yüksek düzeye çıkarıldı.

Belçika’daki Brüksel Havalimanı’nda iki patlama oldu. Bu patlamanın ardından bir patlama haberi de AB binalarına yakın Maalbek metro istasyonundan geldi. Belçika devlet televizyonu, Havaalanında 14, metro istasyonunda ise 20 kişinin öldüğünü duyurdu. İki saldırıda 170 civarında yaralı  var. Kentteki bütün metro istasyonları kapatılırken, yetkililer Brüksellilere evden çıkmamalarını tavsiye etti. Belçika'nın VTM kanalı, Tihange nükleer santralinin de boşaltıldığını bildirdi.

3. bomba kontrollü olarak patlatıldı

Akşam saatlerinde havaalanında bulunan üçünü bir bomba da kontrollü bir şekilde infilak ettirildi. Belçika devlet televizyonu VRT, havaalanındaki patlamanın intihar saldırısı nedeniyle gerçekleştiğini ifade etti. VRT, saldırganın yanında kalaşnikof cinsi tüfeğin bulunduğunu da belirtti. VTM, Brüksel havaalanında bulunan patlamamış bir intihar yeleğinin imha edileceğini duyurdu. Havalimanının giden yolcu bölümüne çok sayıda ambulans yönlendirildi. Sosyal medyadaki videoda camları kırılan havalimanının giden yolcu bölümünden duman çıktığı görülüyor. 

Bugün bütün uçuşların iptal edildiği havalimanı tahliye ediliyor. 08.24’te İstanbul'dan kalkan THY'nin TK 1937 sefer sayılı Brüksel uçağı Amsterdam Havalimanı'na yönlendirildi.  THY'nin internet sitesinde, İstanbul-Brüksel ve Brüksel-İstanbul uçuşları, bugün, yarın ve perşembe günleri için bilet alımına kapatıldı. TK 1942 sefer sayılı Brüksel-İstanbul seferinin ekibi ve yolcuları ilgili otoriteler koordinasyonunda uçaktan boşaltıldı. Havalimanında güvenliği sağlanan bölgeye alındı.

Belçika'da güvenlik alarmı seviyesi en yüksek düzey olan 4'e çıkarıldı. Kentteki bütün metro, tramvay ve otobüs seferleri durduruldu. AB çalışanlarına bulundukları iç mekanlardan veya evlerinden çıkmamaları gerektiği belirtildi. Belçika kriz merkezi de bütün vatandaşlara 'bulunduğunuz yerde kalın' çağrısında bulundu.

18 Mart’ta Belçika'nın başkenti Brüksel'in Molenbeek semtinde yapılan operasyonda, Paris saldırılarının firari şüphelisi Salah Abdeslam bacağından vurularak yakalanmıştı. Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders, Abdeslam için "Brüksel'de birşeyler başlatmaya hazırdı. Çünkü ilk araştırmada çok fazla, çok fazla ağır silah ele geçirdik" ifadelerini kullanmıştı.

Saldırıları IŞİD üstlendi

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) yayın organı olan "Amaq Haber Ajansı" vasıtasıyla, saldırıların intihar kemerleri ve patlayıcılarla IŞİD mensupları tarafından düzenlendiğini duyurdu. Açıklamada Zaventem Havalimanı'ndaki saldırıda, saldırganların üzerlerindeki patlayıcıları infilâk ettirmeden önce silahlarla ateş açtıklarını, Maalbek metro istasyonunda ise bir saldırganın üzerindeki patlayıcıları ateşlediği duyuruldu. Açıklamada saldırılar sonucu 230 kişinin öldüğü ve yaralandığı iddia edildi.

IŞİD'in saldırıları üstlendiğini duyuran açıklaması.

Bir şüpheli hakkında arama kararı

Belçika polisi, Zaventem Havalimanı'ndaki saldırıyla ilgili olarak Najim Laachraoui hakkında arama kararı çıkardı. Polis, Twitter hesabından şüphelinin resimlerini paylaştı.

 

 

Erdoğan’dan lanetleme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belçika’daki saldırıları lanetledi:

“Brüksel Zaventem Havaalanı ile Maelbeek metro istasyonunda bugün vuku bulan insanlık dışı terör saldırılarını şiddetle kınıyor ve lanetliyorum. Bu menfur saldırılarda yaşamını yitirenlerin yakınlarına ve Belçika halkına en içten taziyelerimi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Çok kısa bir süre önce Ankara’da PKK, arkasından İstanbul’da DAEŞ’in, onlarca insanın hayatına mal olan saldırılarının ardından, şimdi de Brüksel’i hedef alan teröristler, hiçbir insani ve ahlaki değer ve sınır tanımadıklarını, kullandıkları alçakça yöntemler açısından birbirlerinden hiçbir farkları olmadığını bir kez daha göstermişlerdir.

Brüksel’deki menfur saldırılar, terörün bir özgürlük mücadelesi olamayacağını; terörün her türüne karşı hep birlikte mücadele etmemiz gerektiğini açıkça ortaya koymuştur.”

Kaynak: Euractiv, AFP, Reuters ve DHA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;