Kürt sorunu

Cizre'de hendekler kapatılıyor

Cizre'de PKK'nın gençlik yapılanması tarafından 6-7 Ekim Kobani eylemleri sırasında yollara kazılan hendekler, Sur mahallesinde kapatılmaya başlandı.

Kazılan hendekler ilçede gündelik yaşamı güçleştiriyordu. [Fotoğraf: Kemal Soğukdere/Al Jazeera]

Şırnak’ın Cizre ilçesinde PKK'nın gençlik yapılanması Komalen Ciwan tarafından 6-7 Ekim Kobani protestoları sırasında, polis araçlarının girememesi için mahallere kazılan hendekler kapatılıyor. Sur mahallesinde başlayan çalışmalar HDP Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın gözetiminde sürüyor.

Cizre’deki ilk hendekler 6-7 Ekim'deki Kobani protestoları sırasında kazıldı. Son bir ayda dördü çocuk beş kişinin ölümü nedeniyle hendeklerin sayısı da arttı.

Ocak ayı başında hendeklerden altısı Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret tarafından kapatılmıştı. Al Jazeera’ye konuşan İmret, tüm hendeklerin ancak kazanların rızasıyla kapanabileceğini düşündüğünü söylemişti.

İmret, kararı Şırnak Valisi, Cizre Kaymakamı ve HDP milletvekilleri ile yaptıkları istişareler sonucunda aldıklarını söylemişti.

Ancak 6 Ocak gecesi Hüda-Par'lılar ile PKK arasında çıkan çatışmada 14 yaşındaki Ümit Kurt'un ölmesinin ardından hendeklerin kapatılması işlemi durdu.

Olaydan birkaç gün sonra PKK'nın İmralı'daki lideri Abdullah Öcalan'ı ziyaret eden Hatip Dicle, Öcalan'ın gençlik yapılanmasına hendeklerin kapatılması talimatını iletti. KCK üst yönetiminden de aynı yönde çağrı geldi.

Kazılan hendekler itfaiye ve ambulans ekiplerinin de geçişini zorlaştırıyordu. Cizreliler hendeklerin üzerinden atlayarak ya da üzerine kurdukları tahta parçalarıyla karşıya geçmeye çalışıyordu.

Kaynak: Al Jazeera 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;