Türkiye

Davutoğlu: İlk bulgular DEAŞ'ı işaret ediyor

Başbakan Davutoğlu, Suruç saldırısı sonrası basın açıklamasında ilk bulguların canlı bombayı ve IŞİD'i işaret ettiğini söyledi. Davutoğlu üç siyasi partiye de 'teröre karşı ortak deklarasyon imzalama' çağrısı yaptı.

Konular: Türkiye
Başbakan Davutoğlu ilk bulguların canlı bombayı ve DAEŞ'i işaret ettiğini söyledi. [Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Al Jazeera Türk]

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde 30 kişinin öldüğü ve 100'den fazla kişinin yaralandığı saldırı sonrası emniyet birimleriyle yaptığı toplantının ardından Çankaya Köşkü'nde basın açıklaması yaptı.

Adıyaman'da bir askerin şehit olduğu PKK saldırısını da, Suruç'taki bombalı saldırıyı da kınayan Başbakan, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diledi.

'30 ölü, 104 yaralı'

Saldırının saat 11.50 civarında yapıldığını söyleyen Başbakan, 30 kişinin hayatını kaybettiğini ve 104 kişinin de yaralandığını belirtti. Hastaneye kaldırılan 74 yaralının 31'inin taburcu edildiğini belirten Davutoğlu, "Yaralılarımızın 10'u ameliyat halinde, 9'u yoğun bakımda" dedi.

Saat 12.02’de ilk ambulans çağrısının geldiğini belirten Davutoğlu, 33 ambulans ve 3 helikopter ambulansın olay yerine sevk edildiğini söyledi.

'Büyük ihtimalle canlı bomba'

Başbakan, saldırının büyük ihtimalle canlı bomba saldırısı olduğunu, ilk bulguların bunu işaret ettiğini söyledi: 

"İlk bulgular canlı bomba ve DEAŞ'ı işaret eder mahiyette ama nihai olarak tabii bütün soruşturma tamamlanmadan bir hüküm vermek zordur." 

Patlama sonrası cenazelerin vücut bütünlüğünü büyük ölçüde koruduklarını belirten Başbakan, cesetlerden birinin uzuvlarının dağıldığını, bu kişinin canlı bomba olabileceği ihtimali üzerinde durduklarını ifade etti.

'Saldırı tüm Türkiye'ye'

Hem Suruç'taki saldırının hem de Adıyaman'daki saldırının tüm Türkiye'ye yönelik olduğunu ifade eden Başbakan, "Türkiye’ye dönük birçok sabotaj eylemi yapan örgütlerin hedefi Türkiye'dir. Bu saldırı Türkiye'yedir; huzura, demokrasiye, kamu düzenine ve halkımızın huzur ve refahınadır. Bu saldırı hepimizedir. Saldırı karşısında bütün halkın omuz omuza, aynı yönde, güçlü irade sergilemesi önem taşır" diye konuştu.

Saldırının tam bayram sonrası ve koalisyon arayışları esnasında geldiğine dikkat çeken Başbakan, "7 Haziran sonrası ortaya çıkan tablo çerçevesinde hükümet ortaklığı faaliyetleri başlamışken, saldırının bütün ülkeye dönük olduğu açıktır" dedi.

Ortak deklarasyon çağrısını yineledi

Başbakan Davutoğlu kısa süre önce Meclis'teki üç parti liderine yaptığı "teröre karşı ortak deklarasyon" çağrısını yineledi.

Davutoğlu, "Tüm terör örgütlerine karşı ortak bir irade sergilemenin tam vaktidir. DEAŞ'ın Paris saldırısında nasıl herkes birlik olmuşsa, kimse kimseyi suçlamadan bir araya gelmişse, bu saldırı karşısında da bütün bir toplumun, herkesin omuz omuza vermesi gereken bir durumdayız" dedi.

"Dört partiye çağrıda bulunuyorum" diyen Davutoğlu, "Tam da böyle bir ortak akıl yürütme çabasına girmiş olduğumuz günlerde, şimdi dört genel başkanın da bir araya gelerek ortak bir deklarasyona imza atması gerekir" diye konuştu.

AK Parti grup başkanvekillerinin diğer partilerdeki mevkidaşlarıyla görüştüğünü söyleyen Başbakan, "Olumlu cevap alırlarsa, yarın bu deklarasyona imza atarız" dedi. 

"Bu çağrıyı netice alana kadar sergilemeye kararlı olduğunu belirten Başbakan, "Gerekiyorsa her gün bu çağrıyı yapacağız. Ta ki bütün uluslararası kamuoyu, Türkiye'nin siyasi liderlerinin ortak duruşunu görene kadar" dedi.

Başbakan, HDP liderlerinin Suruç'taki saldırıya verdikleri tepkinin aynısını Adıyaman'da şehit olan askere de vermesini istedi.

'Üzerine gidip sorumluları çıkaracağız'

"Hükümetimize ve partimize yönelik DEAŞ işbirliği yönünde ithamlar var" diyen Başbakan, halka provokatif çağrılara kapılmama çağrısı yaptı.

Davutoğlu, "Bu tür istismarlarla halkımızı sokağa çıkmaya davet edenler ya da halkımızı provoke edenler, aslında bunlar terör örgütüyle işbirliği yapanlardır. Onların istediğini yapmış olurlar" diye konuştu.

Güvenlik açığı sorusu

Başbakan Davutoğlu, saldırının ardından HDP cephesinden gelen 'güvenlik açığı' eleştirisine ve kurumların kendi kendini koruması yönünde çağrıya sert tepki gösterdi.

"Eğer bir güvenlik ve istihbarat zaafı varsa, Türkiye bir hukuk devletidir, gereken işlemler yapılır" diyen Başbakan, "Olayı yapanları, saldırganları değil de hükümeti suçlamak, saldırıyı yapanların ekmeğine yağ sürmektir" diye konuştu.

Basın toplantısı öncesi askeri birimler ve MİT ile görüştüğünüı anımsatan Başbakan, HDP'ye şu sözlerle tepki gösterdi:

"Türkiyede özel güvenlik diye bir emniyet birimi yoktur. Kim kendisinden menkul bir güvenlik tedbiri almaya kalkarsa, emniyet güçlerini karşısında bulur. Türkiye ne Suriye'dir, ne Ukrayna'dır. Türkiye muktedirdir. Her santimetrekarede ederi ne olursa olsun güvenlik birimleri tedbir alır. Kişinin mezhebine, siyasi kimliğine bakmaz.

Bütün vatandaşlarımızın canı kutsaldır. Orada kaybettiğimiz her bir vatandaşımız bizim için kutsaldır. Siyasi görüşlerini benimsemiyor olabiliriz. 78 milyonun canı, malı, onuru devlete ve bize emanettir."

Gözaltılara misilleme mi?

Başbakan Davutoğlu'na, Suruç saldırısının kısa süre önce dört ilde IŞİD üyesi olduğu iddia edilen 27 kişinin gözaltına alınmasına karşı misilleme mi olduğu soruldu.

Saldırının faillerinin henüz bilinmediğini tekrarlayan Başbakan, sınır tedbirlerinin artırılarak devam edileceğini söyledi.

Değerlendirme toplantısı

[[Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Al Jazeera Türk]]

Başbakan Davutoğlu açıklama öncesi Ankara'da geniş katılımlı bir güvenlik toplantısı yaptı. Toplantıya şu isimler katıldı:

Adalet Bakanı Kenan İpek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan,  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Mükerrem Ünlüer, İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş, Jandarma Harekât Daire Başkanı Arif Çetin, Savunma Bakanı Vecdi Gönül, genel başkan yardımcıları Beşir Atalay ve Süleyman Soylu ile grup başkan vekilleri Doğan Kubat ve Mahir Ünal.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;