Fırat Kalkanı Harekâtı

Erdoğan: Cerablus’a dönmek isteyenlere yardım vereceğiz

20 Ağustos’ta kına gecesinin hedef alındığı Gaziantep’te konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gaziantep'te de Cerabluslu kardeşlerimiz var. Cerablus’a dönmek isteyenlere her türlü yardımı vereceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Ağustos’ta kına gecesinin hedef alındığı Gaziantep’teki 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen "Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik Mitingi"nde konuştu:

“Terör 14 yaşında bir çocuğu intihar bombacısı olarak kullanıp, bir kına gecesinde kan akıttı, canlar aldı. Bu saldırıda 34’ü çocuk, 54 vatandaşımız hayatını kaybetti. 44’ü çocuk, 94 vatandaşımız yaralandı. Saldırı öylesine vahşiydi ki, hâlâ kimliği tespit edilemeyen mevtalarımız var.

Milletim idam istiyor değil mi? Bunun kararını Meclis verecektir. Ben talebinizi kendilerine ilettim, bugün de iletiyorum. Bunu müzakere etmeli, karar vermelidir. Ben bu kararı onaylarım.

Saldırı ile tahrik edebileceklerini sananlar, hüsrana uğradılar. Cerablus’un sahipleri Cerablus’a yerleşmeye başladı. Gaziantep'te de Cerabluslu kardeşlerimiz var. Cerablus’a dönmek isteyenlere her türlü yardımı vereceğiz. ÖSO’ya her türlü desteği verdik; onlar da gerekli operasyonu yaptılar.

'Gerekirse diğer bölgelerde de sorumluluk üstlenmekten kaçınmayacağız'

Sınırlarımız içinde ve yakınında hiçbir terör örgütünün faaliyetine asla müsamahamız yoktur, olmayacaktır. Bölücü örgüte yönelik operasyonlarımız kesintisiz devam edecektir. DAİŞ'in Suriye ve Irak'tan temizlenmesi için yürütülen çalışmalara her türlü katkıyı vereceğiz. Cerablus'ta bunun için varız, Başika'da bunun için varız. Gerekirse diğer bölgelerde de aynı şekilde sorumluluk üstlenmekten kaçınmayacağız.

'PYD'nin kökünü kazıyana kadar mücadele'

PYD denilen bölücü örgütün Suriye kolu hususunda da aynı kararlılığa sahibiz. Bu terör örgütünün de kökünü kazıyana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz.

PKK Gaziantep’e saldırdı. Gaziantep boyun eğdi mi? 8 gün önce DAİŞ saldırdı, Gaziantep boyun eğdi mi? Eğmedi! 15 Temmuz’da FETO denilen ihanet şebekesi Gazianteplilere de saldırdı. Gaziantep boyun eğdi mi? Tam tersine...

'Askerimiz ve polisimizdeki bu azınlık grubu temizleyeceğiz'

Devletin tüm kurumlarında olanlara sesleniyorum; eğer Pensilvanya'daki bu şarlatanın peşinden gidenleriniz varsa, artık buradan kopun. Kopmadıysanız, milletimize sesleniyorum; bu şarlatanın peşinden gidenleri bilenleriniz varsa bunları karakollarımıza, savcılıklarımıza bildirin gereğini yapalım.

Allah'ın izniyle Silahlı Kuvvetlerimizin içerisindeki bu bir azınlık grup, askeri elbiseye bürünmüş bunlar da temizlenecek, daha var, bitmedi. Polisimizin içinde bunlar da temizlenecek. Ya kendileri bırakıp gidecekler ya da bunları biz bulup çıkartacağız. Aynen kanser hücresi gibi bunları kazıyacağız, çıkartacağız, sağlam bir vücuda sahip olacağız.” 

Erdoğan, Ulu Cami'deki mevlit programına katıldı. 20 Ağustos'taki saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye ziyaretinde bulundu.
[[Fotoğraf: AA]]

Erdoğan, Gaziantep Valiliğini ve Belediye'yi ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep Valiliğini ve Gaziantep Belediyesini de ziyaret etti. Gaziantep'teki terör saldırısının gerçekleştirildiği bölgede incelemelerde bulunmak ve 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda, "Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik Mitingi"ne katılmak üzere kente gelen Erdoğan, Valilik önündeki tören mangasını selamladı. Daha sonra Valiliğe geçen Erdoğan, Vali Ali Yerlikaya'dan brifing aldı. Basına kapalı gerçekleşen görüşme yaklaşık 1 saat sürdü. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşi Emine Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mehdi Eker ve Hayati Yazıcı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile bazı milletvekilleri eşlik etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı valilik ziyaretinin ardından belediyeye gelişinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve bir grup çocuk karşıladı.

Çocukların kendisine takdim ettiği çiçekleri alan Erdoğan, daha sonra çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Basına kapalı gerçekleşen ve yaklaşık 45 dakika süren ziyarette Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek, Veysi Kaynak, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ve bazı milletvekilleri de eşlik etti.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;