2015 Genel Seçimi

Erdoğan: Fidan'ın adaylığına olumlu bakmıyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2015 genel seçimleri için MİT Müsteşarlığı görevinden istifa eden Hakan Fidan'ın muhtemel milletvekilliği adaylığına olumlu bakmadığını söyledi, "Adaylığını kabul etmek Başbakan'ın kendi takdiridir" dedi.

Konular: Türkiye

güney amerika ziyareti öncesi gazetecilere açıklama yapan cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'a milli istihbarat teşkilatı (mit) müsteşarlığı görevinden istifa eden ve milletvekilliğini adaylığına hazırlanan hakan fidan'la ilgili görüşü soruldu.

erdoğan, fidan'ın muhtemel adaylığıyla ilgili şu yanıtı verdi:

"olumlu bakıyor muyum, bakmıyor muyum? açık sözlüyüm ben, bunu da açık sözlü olarak değerlendirmek isterim. ben adaylığına olumlu bakmıyorum. bunu çok açık, net söyleyeyim. bunu sayın başbakan'a da söyledim. adaylığını kabul etmek başbakan'ın kendi takdiridir, benim ona karışmam mümkün değildir." 

'her memurun bu yetkisi vardır'

erdoğan mit'in başında olan kişinin milletvekili olup olamayacağına yönelik eleştirileri de şöyle değerlendirdi.

"ancak tabii muhalefetin yani mit'in başında olan bir kişinin milletvekili olup olamayacağına dair takdirini de doğru bulmuyorum. o da ayrı bir yanlıştır. her memurun nasıl belli bir süre içinde istifa edip aday olma yetkisi varsa, mit'in başındaki bir insan da istifasını yapar, eğer parti kendisini aday gösterirse aday olur. bu yargı için de geçerlidir. güvenlik teşkilatı için de geçerlidir. hiçbir devlet aygıtı içinde olan kurumda çalışanlara böyle bir yasak yoktur. hepsi usulü içinde istifa eder ve bu istifasından sonra da eğer o siyasi parti kendisini aday gösteriyorsa aday olabilir. olay budur." 

hakan fidan cumartesi günü 10 şubat'tan itibaren geçerli olmak üzere başbakan ahmet davutoğlu'na istifasını sunmuştu.

kamu görevlilerinin 7 haziran'daki seçimde aday olabilmeleri için en geç 10 şubat'ta görevlerinden ayrılmaları gerekiyor. fidan 25 mayıs 2010'dan beri mit müsteşarı olarak görev yapıyordu.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;