Türkiye

Erdoğan'dan faiz tepkisi: İnsanı çıldırtacaklar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, faiz indirimini yeterli bulmadığı Merkez Bankası'nı bir kez daha eleştirdi, "Yanlış yaklaşımla insanı adeta çıldırtacaklar" dedi.

Konular: Türkiye, Ekonomi
Erdoğan konuşmasında ABD ve Japonya'daki düşük faiz oranını örnek gösterdi. [AA]

Girişimci İş Adamları Vakfı'nın düzenlediği ödül töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hedefinde yine Merkez Bankası'nın faiz politikası vardı.

Erdoğan şunları söyledi: 

"Merkez Bankamızın dünyada faiz oranları düşerken hala bu faiz oranlarında direnmesini doğru bulmuyorum. 1 puan faize yıllık 2,5 milyar dolar ödetmenin vebalini bu kararı alanlar asla ödeyemezler. "Ne diyorlar? İnsanı böyle adeta çıldırtacaklar, enflasyon düşerse faizi düşüreceklermiş. Bu anlayış anlayış değil, bu yanlış bir mantık, doğru bir mantık değil çünkü enflasyon sebep, faiz netice değildir. Faiz sebep, enflasyon neticedir"

Merkez Bankası 20 Ocak'ta haftalarda gösterge faiz olarak kullandığı bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,25’ten yüzde 7,75’e düşürmüştü. Bu indirimi yeterli bulmayan Erdoğan "Merkez Bankası verilen mesajlardan nasibini almamış" şeklinde açıklama yapmıştı.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;