IŞİD

IŞİD Bakuba'ya saldırıyor

IŞİD Bağdat'a 60 kilometre mesafede bulunan Bakuba'da bazı noktaları ele geçirdiğini açıkladı. AFP'ye göre, Irak ordusu örgütün şehir merkezine son saldırısını püskürtmeyi başardı. Kentin dış mahallelerinde çatışmalar sürüyor.

Konular: Ortadoğu, Irak

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü, Irak'ın başkenti Bağdat'ın 60 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Bakuba'ya gece saatlerinde saldırı başlattı. 

AFP haber ajansının ordu ve emniyet kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre IŞİD Diyala eyaletine bağlı Bakuba'nın merkezine düzenlediği saldırıda bazı noktaları ele geçirdi. Gece boyu süren saldırıların sonucunda güvenlik güçleri IŞİD'in saldırılarını püskürttü.

Irak resmi devlet televizyonu El Irakiyye'ye konuşan Bağdat Operasyon Komutanı Kasım Ata, IŞİD'in Bakuba'da Mafrak polis merkezine saldırı düzenlediğini, ancak ordunun saldırıyı önlediğini ve çatışmalarda dokuz IŞİD üyesinin öldürüldüğünü söyledi.

Ajansın Iraklı yetkililere dayandırdığı bilgiye göre ise, IŞİD'in gece saatlerinde bir polis merkezine düzenlediği saldırıda merkezde bulunan 44 mahkûm veya tutuklu öldürüldü. Ölenlerin IŞİD mi, yoksa güvenlik güçleri tarafından mı öldürüldüğü ise belirsiz. Başbakan Nuri Maliki'nin güvenlik sözcüsü mahkûm veya tutukluların IŞİD üyeleri tarafından öldürüldüğünü söylese de, bazı yetkililer de ölenlerin kaçmaya çalışırlarken güvenlik güçleri tarafından vuruldukları kanısında. 

Bağdat'a 60 km mesafede

Diyala eyaletinin başkenti Bakuba, Irak'ın başkenti Bağdat’ın kuzeydoğusuna 60 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Büyük çoğunluğu Sünni olan yaklaşık 500 bin kişinin yaşadığı kentte Şiiler ve Kürtler de bulunuyor. Bakuba, İran sınırına ise 93 kilometre uzaklıkta.

13 Haziran'da IŞİD ile Irak ordusu arasında Bakuba kenti kırsalında çatışmalar yaşanmıştı. Polis ve ordu yetkililerine göre çatışmalar kentin 35 kilometre kuzeydoğusundaki Mikdadiye'de yoğunlaştı. 

Irak’ta uzun süredir devam eden kaos IŞİD’in 10 Haziran Salı günü ülkenin ikinci büyük kenti Musul’da kontrolü ele geçirmesi ve diğer bölgelere ilerlemesi sonrasında daha da şiddetlendi.

IŞİD Suriye’deki tüm operasyonlarını durdurarak Irak’a yüklenmeye başlarken, Irak ordusu bünyesine kattığı gönüllüler aracılığı ile kontrolü kaybettiği bölgeleri geri almaya çalışıyor.

Kaynak: Al Jazeera ve AFP

 

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;