IŞİD

IŞİD bir gazeteciyi daha öldürdü

Yaklaşık bir yıldır IŞİD'in elinde tutsak olan ABD'li serbest gazeteci Steven Sotloff da öldürüldü. Örgüt, gazetecinin boğazının kesilerek öldürüldüğü videoyu yayınladı.

Konular: Ortadoğu, IŞİD
IŞİD'in infaz ettiği ABD'li gazeteci Steven Sotloff. [Fotoğraf: Facebook]

Görüntülerde ABD'li gazeteci Steven Sotloff'un bir Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üyesi tarafından boğazının kesildiği anlaşılıyor. Sotloff, öldürülmeden önce ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’e yönelik hava saldırıları düzenlenmesi kararının kurbanı olduğunu söylüyor. Siyah maskeli ve İngiliz aksanlı IŞİD militanı ise Sotloff'un boğazını kesmeden önce “Geri döndüm Obama. Bunun sebebi İslam Devleti’ne yönelik küstah politikan. Senin füzelerin halkımızın boynuna isabet ettikçe, bizim bıçağımız da senin halkının boynunda olacak” diye konuşuyor.

31 yaşındaki Steven Sotloff, Ağustos 2013'te Suriye’de kaçırılmıştı ve o tarihten beri tutsaktı. En son ABD’li gazeteci James Foley’in boğazının kesilerek öldürüldüğü videoda 'sıradaki kişi' olarak gösterilmişti. İnfazı gerçekleştiren IŞİD üyesi akıcı bir İngiliz aksanıyla, ellerindeki Steven Sotloff'un “kaderinin Başkan Obama’nın elinde olduğu” tehdidi savurmuştu. ABD’nin IŞİD’i hedef alan hava saldırılarını durdurmasının da aralarında bulunduğu taleplerde bulunulmuştu. 

Videonun yayımlanmasının ardından Steven Joel Sotloff’un annesi, IŞİD liderine oğlunun "canını bağışlaması" için seslenmişti.

Bu videoda ise "sıradaki kişi" olarak İngiliz rehine David Haines gösterildi. Görüntülerde ayrıca IŞİD'e karşı ABD ile ittifak yapmayı planlayan ülkeler uyarıldı, "Amerikan önderliğindeki şeytanî ittifak" ifadesi kullanıldı. 

Aile yas tutuyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, videoyu henüz doğrulayamadıklarını söyledi. "Video gerçekse masum bir Amerikan vatandaşı daha acımasızca hayatını kaybetti demektir. Kalbimiz Sotloff'un ailesiyle çarpıyor" dedi. 

Reuters'e bilgi veren bazı ABD'li yetkililer ise videonun gerçek gibi göründüğünü söyledi.

Sotloff'un ailesi de videodan haberdar olduklarını ve yas tuttuklarını duyurdu.

Hava saldırıları sürüyor

ABD ordusu, Irak'ta Musul Barajı yakınlarındaki Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü hedeflerine yine hava saldırısı düzenledi. Irak'ta IŞİD’e yönelik 124 hava saldırısı düzenlediklerini açıklayan ABD ordusu, son saldırıda 16 zırhlı aracın imha edildiği ya da hasara uğratıldığını bildirdi.

ABD’den Bağdat’a 350 asker daha

Beyaz Saray, ABD Büyükelçiliği’ni korumak için Bağdat’a 350 asker daha gönderiyor. Bu hamleyle beraber ABD’nin diplomatlarını korumak için Irak’a gönderdiği asker sayısı 820’ye çıkacak.

Ayrıca ABD Başkanı Barack Obama, Galler’deki NATO toplantısında IŞİD’e karşı “kapsamlı strateji uygulayabilecek geniş bir uluslararası koalisyon” oluşturmaya çalışacak. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Savunma Bakanı Chuck Hagel de Ortadoğu’da konuyla ilgili görüşmelerde bulunacak.

BM, Fransa ve İngiltere’den tepki

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, “IŞİD’in Irak’ta sivilleri acımasızca öldürmesinden dolayı hepimiz sarsıldık. Bunlar arasında dün bir başka gazetecinin daha kafasının kesilmesi de var” dedi. Ban, dini liderlere seslenerek hoşgörü, karşılıklı saygı ve şiddetten kaçınma çağrısı yapmalarını istedi.

İngiltere Başbakanı David Cameron, videonun “kesinlikle mide bulandırıcı” olduğunu ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande de yaptığı yazılı açıklamada “Cumhurbaşkanı, Halep'te 2013 yılında IŞİD'e mensup teröristlerce rehin alınan Amerikalı gazeteci Steven Sotloff'un iğrenç bir biçimde öldürülmesini, doğrulandığı takdirde, nefretle kınamaktadır. Gazeteci James Foley'in öldürülmesi sonrası gerçekleşen barbarca hareket, cihat yanlısı örgütün alçak tabiatını gözler önüne seriyor" ifadelerine yer verdi.

Nusra Cephesi, iki yıldır elinde tuttuğu ABD’li gazeteci Peter Theo Curtis’i ise serbest bırakmıştı. Öte yandan 26 yaşındaki ABD’li bir sağlık görevlisi kadın halen IŞİD’in elinde.

Kaynak: Reuters, AFP, AP, ve AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;