Türkiye

Işıklar madeninde üretim durdu

Soma Kömür İşletmeleri AŞ'nin işlettiği ocakta gaz seviyesinin yükselmesi sonucu çıkan yangın sonrası ocaktaki çalışmalar durduruldu.

Konular: Türkiye
Soma'daki Eynez maden ocağında 13 Mayıs'ta yaşanan faciada 301 işçi hayatını kaybetmişti. [Fotoğraf: AA / Arşiv]

manisa'nın soma ilçesinde faaliyet gösteren soma kömür işletmeleri aş'nin işlettiği işıklar maden ocağında çıkan yangın üretimin durdurulmasına sebep oldu.

soma kaymakamı bahattin atçı gazetecilere yaptığı açıklamada, gaz miktarının 50 ppm'nin üzerine çıkması ve kömürde yanma gözlenmesi üzerine işçilerin tahliye edildiğini ve çalışmalara ara verildiğini söyledi.

ocağın üçüncü ve dördüncü ayağında, gaz seviyesinin yükselmesine bağlı olarak yanmanın oluştuğunu belirten atçı, "yangın çıkan yerle havanın teması kesilmemeye çalışılarak maden terk edildi. bu şekilde sanırım 10 gün beklenilecek. gaz oranları düşmüşse, yangın sönmüşse, barajlar kaldırarak üretime başlayacak. aksi durumda yangının sönmesi sağlanmadan işçiler oraya inmeyecek" diye konuştu. 

atçı, ocakta üretim yapılmadığı süre içerisinde ortamda bekleyen kömürün kızışmaya ve yanmaya neden olduğunu savundu. 

kesin sebep bilinmiyor 

maden iş sendikası ege bölge temsilcisi recep satır olayın sebebiyle ilgili kesin değerlendirmenin incelemelerin ardından yapılabileceğini savundu.

maden mühendisleri odası izmir şube başkanı muhammet yıldız ise işıklar maden ocağının açılması için bir süre önce müfettişlerin incelemede bulunduğunu hatırlatarak, bu denetimler sırasında yangına ilişkin bir bulgunun dikkati çekmesi gerektiğini savundu.

üretim durdurulmuştu

manisa'nın soma ilçesinde 13 mayıs'ta 301 madencinin hayatını kaybetmesine neden olan maden faciasının yaşandığı eynez kömür ocağı ile işıklar ve atabacası maden ocaklarını işleten soma kömür işletmeleri a.ş.'nin faciadan sonra tüm faaliyeti durdurulmuştu.

daha sonra şirketin sadece işıklar maden ocağında bir bölgede kömür çıkarmasına izin verilmişti. ocak, müfettişlerin olumlu rapor vermesi üzerine 15 ekim'de üretime yeniden açılmıştı.

kaynak: anadolu ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;