Soma'da Facia

Soma A.Ş. üretimi durdurdu

Manisa Soma'da 301 kişinin öldüğü maden faciasının yaşandığı Eynez kömür ocağını çalıştıran Soma Kömür İşletmeleri A.Ş., Cuma öğleden sonra Soma'daki tüm üretimini durdurdu.

Soma'daki Eynez maden ocağında 13 Mayıs'ta yaşanan faciada 301 işçi hayatını kaybetmişti. [Fotoğraf: AA / Arşiv]

soma kömür işletmeleri a.ş., manisa soma'daki işıklar maden ocağında 10 ekim cuma günü öğleden sonra üç vardiya halinde çalışan bin 200 işçiye madeni kapattıklarını duyurdu.

dha'ya konuşan soma kömür iştetmeleri'nin bir yöneticisi, "çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı ile enerji bakanlığı'nın denetimleri sonucu işıklar maden ocağında dördüncü ayakta 30 metre uzunluğundaki bir alanda üretim yapmamıza izin verilmişti. biz de bir aylık çalışma sonunda burayı bitirdik. iki bakanlık anlaşıp işin devam etmesi konusunda izin veremedi. bunun üzerine şirket de madeni kapatma kararı aldı" dedi.

aynı yetkili, "işçiler işsiz mi kalacak" sorusuna, "zaten iki maden ocağımız atabacası ve kazanın yaşandığı ocak eynez kapalı durumdaydı. burada da üretim yapılmazsa işçiler değil yönetici olarak bizler bile işsiz kalırız. kesin sonuç şirketin yönetim kurulunun pazartesi günkü toplantısında belli olacak" dedi. karar üzerine maden iş sendikası şubelerinin yöneticileri acil toplantı kararı aldı.

manisa'nın soma ilçesinde 13 mayıs'ta 301 madencinin hayatını kaybetmesine neden olan maden faciasının yaşandığı eynez kömür ocağı ile işıklar ve atabacası maden ocaklarını işleten soma kömür işletmeleri a.ş.'nin faciadan sonra tüm faaliyeti durdurulmuştu. daha sonra şirketin sadece işıklar maden ocağında bir bölgede kömür çıkarmasına izin verilmişti. 

kaynak: dha

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;