Türkiye

İzmir'de 92 yıl sonra ilk ayin

İzmir'deki tek Rum Ortodoks Kilisesi olan Aya Vukla'da 92 yıl sonra ilk kez ayin yapıldı. Ayine İzmir'in yanı sıra Yunanistan, İngiltere ve Rusya'dan Ortodokslar katıldı.

Konular: Türkiye
Aya Vukla Kilisesi'ndeki son ayin 1922'de düzenlenmişti. [Fotoğraf: Twitter/ElifDemirci76]

izmir'deki restorasyonu tamamlanan ortodoks rum kilisesi aya vukla'da "meryem ana'nın göğe yükselişi bayramı' kutlandı.

ayine yunanistan'ın yanı sıra ingiltere ve rusya'dan da ortodokslar katıldı.

dualar okunduktan sonra sembolik olarak hazırlanan meryem ana'nın mezarı elde taşınarak, kilise etrafında dönüldü.

"dünya çapında bir pazar günü yaşıyoruz"

izmir katolik kilisesi başpiskoposu ruggero franceschini ile il dışından ve yunanistan gelen hıristiyanların da yer aldığı ayini yöneten papaz pater kirillos, inançların insanları bir araya getirdiğini vurgulayarak "tanrı vatandaşı cennet için yarattı, yeter ki tanrı'yı sevsinler. biz barışçıl insanlarız. bu ülkenin demokrasisine, cumhuriyetine saygılıyız. her bireyin sahip olduğu haklar kapsamında yaşamaktayız " dedi.

 kristos şöyle devam etti: 

"inançlar insanları bir araya getirmeli. izmir'deki rumlar burada toplandık. aramızda ingiltere, rusya ve gürcistan'dan gelenler de var. burada meryem ana bayramı'nı kutluyoruz. dünya çapında bir pazar yaşıyoruz. 92 yıl sonra ilk kez izmir'de hıristiyan aziz vukolas'ın mezarının olduğu yerdeyiz."

ayinin ardından kiliseyi restore ettirdiği için izmir büyükşehir belediye başkanı aziz kocaoğlu'na şükran plaketi verildi. 

son ayin 1922'de

basmane'de 128 yıl önce yapılan aya vukla kilisesi'nde 1922 yılından bu yana ayin yapılmadı. kilise o yıl mübadele ile rumların izmir'den ayrılmasıyla boş kaldı  izmir büyükşehir belediyesi'nin restore ettirdiği kilisede duvar ve sütunlar ile tavan da orijinaline uygun restoratörler tarafından yeniden boyayla çizildi. tarihi kilisedeki çalışmalarda boya tabakalarının altında gizli kalmış hazreti isa figürü, altın ağızlı aziz yuhanna ile melekler mikail ve cebrail'i simgeleyen duvar resimleri ortaya çıktı.

kaynak: dha

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;