Kobani

'Kobani savaşı bitmedi'

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, YPG güçlerinin IŞİD’in 16 Eylül’den bu yana kuşattığı Kobani kasabasının merkezinde kontrolü tamamen sağladığını belirtti. Pentagon'dan ise "Savaş henüz bitmedi" açıklaması geldi.

Gözlemevi, YPG güçlerinin IŞİD’in 16 Eylül’den bu yana kuşattığı Kobani kasabasının merkezinde kontrolü tamamen sağladığını belirtti. [Fotoğraf: AJT-Abdurrahim Aydın]

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Peşmerge destekli YPG güçlerinin kasabanın tamamından IŞİD'i çıkarmayı başardığını duyururken, Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon'dan "Kobani için savaş bitmedi" açıklaması geldi. 

Pentagon Sözcüsü Steve Warren, "Savaşın bittiğini söylemek için henüz hazır değilim. Savaş devam ediyor. Dost güçler, bir ivme kazandı" şeklinde konuştu.

Pentagon, gün içinde de, Kobani yakınlarına ABD ve koalisyon güçlerine bağlı uçakların 17 hava saldırısı düzenlediğini açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı, geçen Cuma yaptığı açıklamada, Kobani'nin yüzde 70'inin YPG güçlerinin kontrolünde olduğunu duyurmuştu. Sözcü Warren, bu durumla ilgili yeni bir rakam telaffuz etmedi. 

Köylerde IŞİD varlığı

Kobani merkezi çevresindeki köylerde IŞİD varlığı sürüyor.

Örgüt 16 Eylül’den bu yana Suriye’nin kuzeyindeki Kürt kasabası Kobani’yi (Aynel Arap) kuşatma altında tutuyordu.

Bölgede aylardır sokak çatışmaları yaşanırken, IŞİD kasaba merkezine havan topuyla saldırılar düzenledi ve intihar saldırıları gerçekleştirdi.

Çatışmalar kasaba merkezinde ağır yıkıma yol açtı.

Özgür Suriye Ordusu’nun bazı unsurları, peşmerge güçleri YPG’ye destek verirken, ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları da bölgedeki IŞİD mevzilerini vuruyor.

Peşmerge birlikleri 29 Ekim'de Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye girmiş, Suruç'taki iki günlük bekleyişin ardından Kobani'ye geçmişti.

Aynı dönemde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurları da YPG'ye destek vermek üzere Kobani'ye girmişti.

IŞİD'in saldırılarının başlamasının ardından yaklaşık 200 bin kişi Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı.

Kaynak: Al Jazeera ve Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;