İsrail - Filistin sorunu

Kudüs'te gergin gece

İsrail askerleri, sinagog saldırısını düzenleyen Filistinlilerin evlerinin bulunduğu Doğu Kudüs'teki mahalleyi kuşattı. Saldırganların evlerini yıkmak için hazırlık yapılırken Batı Şeria'da çatışmalar yaşandı.

İsrail askerleri Ramallah'ta düzenlenen gösterilere çok sert müdahale ediyor. [Fotoğraf: Arşiv-AP]

batı şeria'da filistinli göstericilerle israil polisi arasındaki çatışmalar, sinagog saldırısında ölen dört israilli'nin defnedilmesinin ardından iyice arttı. el halil, nablus ve ramallah'ta israil güvenlik güçlerinin göstericilere müdahelesi yoğunlaştı, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

israil hükümetinin sinagog saldırısını düzenleyen filistinlilerin evlerinin yıkılması kararı sonrası askerler, evlerin bulunduğu doğu kudüs'teki cebel mukebbir mahallesi'ni kuşattı. mahallede filistinliler ile israil askerleri arasında çatışmalar yaşanıyor. çok sayıda yaralı ve gözaltı olduğu bilgileri ulaşıyor. israil mahallede güvenlik önlemlerini artırırken, evlerin dozerlerle yıkılması bekleniyor.

israil polisi, kudüs'te bir yahudi yerleşimciyi demir çubukla yaraladıkları iddiasıyla 2 filistinli'yi daha gözaltına aldı. gözaltına alınan gençlerin 19 yaşında oldukları ve sorgulanmak üzere polis merkezine götürüldükleri bildirildi.

kudüs'te fadi ebu ridvan isimli filistinli genç ise israilli yerleşimciler tarafından bıçaklandı. yaralı olarak hastaneye kaldırılan filistinli gencin hayati tehlikesi yok.

kudüs'ün el ram beldesindeki çatışmalarda ise israil polisi gerçek mermi kullandı. kudüs'te nof tsiyon israil yerleşiminin yakınlarında çatışmalar meydana geldi. kalendiye askeri barikatının çevresinde de gerilim devam ediyor. 

Nablus'ya Filistinli gençler göz yaşartıcı gaz kullanan polise taş atarak karşılık verdi. [AFP]

'evleri yıkma talimatı'

israil iç güvenlik bakanlığı sinagog'daki saldırılarıyı gerçekleştirenlerin evlerinin yıkımının hızlanması için talimat verdi. saldırıyla bağlantılı olduğu iddia edilen şüphelilerin ailelerinden bazı kişiler gözaltına alındı. 

batı kudüs'te bir sinagoga sabah saatlerinde düzenlenen saldırıda 5 israilli ölmüştü. israil polisi saldırıyı düzenleyen iki filistinli'yi öldürdü. olayda dört kişi de yaralandı. israil polisinden yapılan açıklamada, saldırıda ölenlerden üçünün abd, birinin de ingiltere vatandaşlığı taşıdığını söyledi. 

beyaz saray, abd başkanı barack obama'nın saldırıyı kınadığını bildirdi. 

saldırıyı filistin halk kurtuluş cephesi (fhkc) isimli grup üstlendi. 1967'de kurulan fhkc, filistin kurtuluş örgütü (fkö) bünyesinde faaliyet gösteren solcu bir örgüt olarak biliniyor.

saldırının ardından israil hükümeti acil toplandı. israil polisi saldırıyı doğu kudüs'te yaşayan gassan ve udey abu cebel isimli kuzenlerin gerçekleştirdiğini iddia etti.

israil başbakanı binyamin netanyahu saldırıdan filistin devlet başkanı mahmud abbas ve hamas’ı sorumlu tuttu.

netanyahu yazılı açıklamasında, “israil, kudüs'teki sinagog saldırısına sert bir şekilde karşılık verecektir” ifadelerini kullandı. mahmud abbas ise saldırıyı kınadığını açıkladı.

abd dışişleri bakanı john kerry de 'katıksız bir terör eylemi' olarak nitelendirdiği saldırıyı kınadı.

hamas: biz yapmadık ama tebrik ediyoruz

hamas sözcüsü sami ebu zuhri, al jazeera'ye yaptığı açıklamada "bu kahramanca eylemi tebrik ediyoruz" dedi.

ebu zuhri açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"bu eylemin, mescid-i aksa ve kudüslüler hakkında yapılan ihlallere bir doğal  karşılık olduğunu düşünüyoruz. biz bu eylemleri desteklediğimizin altını her zaman çiziyoruz.
bu eylemlerin devamı için çağrı yaptık ve yapıyoruz. bu  eylemlerin gerçek değeri, mescid-i aksa’nın bir kırmızı çizgi olduğunu anlatmasıdır. filistinliler bizim kutsal mekânlarımıza yapılan saldırılara karşı teslim olmayacak. filistinliler kısıtlı imkânlarıyla saldırmaya devam edecek. israil cinayetlerini durdurana kadar biz bu eylemlerin devam etmesi için çağrı yapıyoruz. bu eylemin, hamas’ın düzenlediği bir eylem olmadığına dikkat çekiyoruz. kudüs’teki bu eylemler bizim organize ettiğimiz bir şey değil, bu tamamen israil’in ihlallerine karşı bir halk tepkisidir. 
hamas hareketi bir intifadanın başlaması için defalarca çağrılar yaptı. bu kahramanca eylemlerin bir intifada başlangıcı olduğunu düşünüyoruz. tüm işaretler bunu gösteriyor."

gazze'deki islami cihad hareketi de saldırıyı tebrik ettiğini açıkladı.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;