İş kazaları

Molozun içinde kömür aradılar

Ermenek'te köylü kadınlar 16 işçinin arandığı maden ocağından çıkarılan moloz yığınında evlerine yakacak götürmek için kömür topladı.

Konular: Türkiye
Köylü kadınlar buldukları kömürü çuvala doldurum evlerinin yolunu tuttu. [DHA]

karaman'ın ermenek ilçesinde iki işçinin öldüğü 16 işçinin ise halen kayıp olduğu maden ocağındaki arama-kurtarma çalışmaları sırasında büyük miktarda hafriyat çıkarılıyor. çamur, kömür ve molozdan oluşan hafriyat kamyonlara yüklenerek ocağın yaklaşık 400 metre ilerisindeki boş bir alana dökülüyor. hafriyat yığını küçük dağı andırıyor. 

iki köylü kadın bu hafriyat yığının arasında yakacak kömür aradı. maden faciasının yaşandığı güzelyurt beldesi yakınlarında oturan 50-60 yaşlarındaki kadınlar "hâlâ 16 evladımız orada ama bizim de yakacağa ihtiyacımız var" dedi.

isimlerini söylemek istemeyen kadınlar seçtikleri kömürleri çuvala doldurduktan sonra evlerinin yolunu tuttu.

toros dağları'ndaki taşeli platosunda yer alan ermenek yaklaşık 30 bin nüfusa sahip. madencilik, ekilebilir toprağı az olan bölgedeki halkın küçükbaş hayvancılık ve meyvecilik ile birlikte başlıca geçim kaynağı haline gelmiş durumda.

has şeker madencilik şirketi tarafından işletilen maden ocağında 28 ekim günü su baskını meydana gelmiş, 18 işçi mahsur kalmıştı. madencilerden ikisinin cesedine arama çalışmalarının 10'uncu gününde, 6 kasım perşembe akşamı ulaşılmıştı. 16 işçiyi arama çalışmaları ise hâlâ sürüyor. 

kaynak: dha

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;