Türkiye

Muş'ta komutan şehit oldu

Muş'un Malazgirt İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız eşi ve kızıyla birlikte evine dönerken otomobilinde uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit oldu. Saldırıyla ilgili 10 kişi gözaltında.

Konular: Türkiye
Kulaksız'ın şehit olduğu yaşlı anne ve babasına sağlık sorunları sebebiyle söylenemedi. [Fotoğraf: AA]

Muş'un Malazgirt İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız, ilçe merkezinde eşi ve çocuğuyla gezdiği sırada silahlı saldırıya uğradı. Ağır yaralanan binbaşı hastanede tüm çabalara rağmen kurtarılamadı. Muş Valisi Vedat Büyükersoy saldırıya uğrayan araçta bulunan Binbaşı Kulaksız'ın eşinin kolundan hafif şekilde yaralandığını, kızının ise saldırıdan yara almadan kurtulduğunu söyledi.

Binbaşı Arslan Kulaksız'ın şehit edilmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 10 kişi gözaltına alındı.

Ailesiyle eve dönüyordu

Saldırı saat 19:00 sıralarında Malazgirt ilçe merkezinde meydana geldi. Malazgirt İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız, beraberinde eşi ile birlikte arkadaşlarını ziyaret ettikten sonra kendi kullandığı otomobili ile evine dönmek üzere hareket etti.

Binbaşı Kulaksız'ın kullandığı otomobile, ilçe merkezindeki Alay Caddesi'nden geçerken pusu kuran saldırganlar otomoatik silahlarla ateş açtı.

[[Fotoğraf:AA]]

Ağabeyi de maden kazasında öldü

Şehit olan Malazgirt Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız'ın babaevi Amasya'nın Merzifon ilçesindeki Ortaova köyünde şehit olduğu haberi yakınlarına bildirilirken, Kulaksız'ın babası Ömer (85) ile annesi Nevriye Kulaksız'a (80) sağlık sorunları nedeniyle acı haber verilemedi.

Olayın duyulması üzerine şehidin babaevi ile evin bulunduğu sokağa Türk bayrağı asıldı. Evli ve iki çocuk babası olan Arslan Kulaksız'ın ağabeyi Dursun Kulaksız'ın 1990'da, Amasya'da Yeni Çeltek Kömür İşletmesi'ne ait maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında hayatını kaybettiği ve şehit binbaşının oğluna ağabeyinin adını verdiği öğrenildi.

Köydeki üçüncü şehit

Şehidin ilkokul arkadaşı Salih Ak, Arslan Kulaksız'ın köylerindeki üçüncü şehit olduğunu söyledi. Kulaksız'la ilkokulu beraber okuduklarını ifade eden Ak, "Bizden sonra liseyi Merzifon'da okudu, sonra askeriyeye geçti. Gayet sakin ve dürüst bir kişiydi. Garibanlıktan yetişti, her zaman sağlam kişiliği vardı. Çok zor şartlarda okuyup bu mertebeye geldi" dedi. Ak, şehit binbaşı ile en son geçen yıl yeğeninin düğünü için geldiği köyde görüştüklerini belirtti. Komşusu Alaattin Sayan da Kulaksız'ın zor şartlar altında yetiştiğini dile getirerek, "Bütün köy halkı çok seviyordu. Geçen yıl geldiğinde görüşmüştük" diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı bilgi aldı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan saldırıyla ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı'ndan bilgi aldı. Erdoğan, Binbaşı Arslan Kulaksız’ın hastanede vefatı nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’e taziye dileklerini de iletti. Erdoğan’ın şehit binbaşının saldırıda yaralanan eşi Sibel Kulaksız ile de telefonla görüştüğü ve kendisine geçmiş olsun dileklerini ilettiği öğrenildi.

Genelkurmay'dan açıklama

Genelkurmay Başkanlığı tarafından Binbaşı Arslan Kulaksız'ın şehit olmasının ardından yapılan açıklamada; "Hunharca, adice ve kalleşçe gerçekleştirilen bu saldırıyı şiddetle kınıyor, şehidimize Allah'tan rahmet, şehidimizin değerli ailesine ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza başsağlığı ve sabırlar diliyor, saldırıda yaralanan eşine de acil şifalar temenni ediyoruz" denildi.

Kaynak: AA, DHA, Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;