2014 Yerel seçim

Oy sayımı sürüyor

Ağrı ve Yalova ile 12 ilçe ve beldede tekrarlanan yerel seçimlerde oylar sayılıyor. Ağrı'da oylar İl Seçim Kurulu'nda toplanıyor, Yalova'da seçmenler sayımın yapıldığı okulların dışında sonuçları bekliyor.

Konular: Türkiye
Ağrı'da sandıklar saat 16.00'da kapandı. [Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Al Jazeera]

Doğudaki dört seçim bölgesinde saat 16.00'da, diğer 10 seçim bölgesinde ise saat 17.00'de oy verme işlemi tamamlandı. Oyların sayısımına geçildi. Bazı yerlerde sonuçlar belli olmaya başladı. Ancak Yüksek Seçim Kurulu'nun yasakları devam ettiği için yayınlayamıyoruz.  

Sandıkların 16.00'da kapandığı Ağrı'da oylar güvenlik önlemleri arasında, İl Seçim Kurulu'nun tutanakları birleştireceği 15 Nisan Spor Salonu'na getiriliyor.

30 Mart'taki yerel seçimlerde yarış AK Parti ve Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) arasında geçmişti.

Sırrı Sakık'ın 10 oy farkla önde bitirdiği seçimde oylar AK Parti’nin itirazları üzerine oylar yeniden sayılmıştı. Sayımlarda bir oy çuvalının yırtık çıkması üzerine Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçimlerin tekrarlanmasına karar vermişti.

Yalova'da heyecanlı bekleyiş 

Yalova'da oy kulanılan okulların önünde seçmenler bekliyor. İçeriye sandık görevlileri ve partilerin temsilcilerinin dışında kimse sokulmuyor. 

Gündüz, oy kullanma işleminin devam ettiği saatlerde Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi'nde okul bahçesinin dışında AK Parti ve CHP’liler arasında kavga çıktı. Yaklaşık 20 kişinin karıştığı kavgaya okulda görevli polisler müdahale etti. 3 kişi gözaltına alındı.

Polis kentte yoğun güvenlik önlemi aldı. Çevre illerden de polis takviyesi yapıldı.

Yalova Zübeyde Hanım İlkokulu'ndaki bir sandıkta da 'Evet' mührünün çalındığı belirlendi. Sandık görevlilerinin şikayeti üzerine okula polis sevk edildi. Polis, olayla ilgili soruşturma başlattı, oy verme işlemlerine yedek mühürle devam edildi.

Seçim sonuçlarına en çok itiraz edilen yerlerden biri Yalova olmuştu. Seçim sabahında AKP'nin belediye başkanlığını 1 oy farkla kazandığı açıklandı. CHP'nin itirazı ile oylar yeniden sayıldı ve bu kez CHP 6 oy farkla Yalova Belediyesi'ni kazandı. Sonrasında AK Parti’nin oy verme ehliyeti olmayanların oy kullandığı yönündeki itirazı üzerine YSK seçimleri iptal etmişti. 

Seçimin tekrarlandığı diğer merkezler ise şöyle: 

Bayburt'un Aydıntepe, Erzincan'ın Çadırkaya, Aydın'ın Buharkent, Bitlis'in Güroymak, Çankırı'nın Şabanözü, Eskişehir'in Mahmudiye, Kastamonu'nun Çatalzeytin ve Tokat'ın Yeşilyurt ilçeleri; Çorum'un Aşdağul, Niğde'nin Bağlama, Yozgat'ın Eymir beldeleri ve belediye statüsü konusunda belirsizlik yaşanan Afyon Emirdağ’a bağlı Gömü Belediyesi. 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;