Suriye'de iç savaş

Rejim Şam'da güvenli geçiş sağladı

Suriye ordusu, bir yıldan uzun süredir kuşatma altında olan Şam'ın doğu Guta bölgesinde 'güvenli geçiş' sağladı. 31 aile kuşatma altındaki bölgeyi terk etti.

Konular: Suriye, Ortadoğu
İnsan hakları örgütlerine göre Doğu Guta'da yaşayan on binlerce sivil çok kötü koşullarda yaşıyor. [Fotoğraf: AA]

Suriye resmi haber ajansı SANA'ya göre, Suriye ordusu başken Şam'ın bir yıldan uzun süredir süredir rejimin kuşatması altında bulunan Doğu Guta bölgesinde 'güvenli geçiş' sağladı. Kuşatma altındaki bölgeden şimdiye kadar 31 aile tahliye edildi.

Doğu Guta'daki Duma ve Zibdin bölgelerinde siviller için 'güvenli geçiş' sağlayan Suriye ordusunun tahliye ettikleri arasında kadınlar, çocuklar ve yaşlılar da bulunuyor. 

Aynı ajans daha önce, 9 Aralık'ta da Duma'da bir tahliye gerçekleştiğini ve 76 ailenin kuşatma altındaki Duma'dan çıkışına izin verildiğini duyurmuştu.

AFP'ye konuşan ve Duma'da yaşayan bir aktivist tahliye işlemini doğruladı. Said Batal ismindeki aktivist, Duma ve Zibdin'den kaçanların gölatına alınma veya alıkonulma korkusu yaşadığını aktardı.

Bir buçuk ay önce tahliye edilenlerin hâlâ gözaltında olduğunu veya alıkonulduğunu söyleyen Batal, bazı erkeklerin ise rejim yanlısı milislere katılmaya zorlandığını belirtti.

İnsan hakları örgütlerine göre Doğu Guta'da yaşayan on binlerce sivil çok kötü koşullarda yaşıyor.

Doğu Guta bölgesindeki halk, içme ve temizlik suyunu eski yöntemlerle kuyulardan sağlamaya çalışıyor. Gıda ve ilaç sıkıntısının yaşandığı bölgede halk hastalıklarla da mücadele etmek zorunda.

Kaynak: AA ve AFP

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;