Ortadoğu

Suriye Türkmenleri meclis kuruyor

Şam rejimine karşı siyasallaşma hedefiyle Ankara'da düzenlenen toplantıda 35 üye seçilecek. Toplantıya katılan Türkiye Başbakanı Erdoğan 'tam destek' mesajı verdi.

Haberin Öne Çıkanları

'Sessiz kalmayız'

'Bölgecilik yapmayın'

Sabra konuştu

Suriye Türkmenleri'nin toplantısına Dışişleri Bakanı Davutoğlu da katılarak bir konuşma yaptı. [AA]

Suriye Türkmenleri, halk ayaklanmasının devam ettiği ülkedeki Beşar Esad rejimine karşı siyasallaşma arayışında. Muhalif yapılanmalardan Suriye Ulusal Konseyi'nde (SUK) temsil edilen Türkmenler Ankara'da cumartesi günü düzenledikleri toplantıda  'Suriye Türkmenleri Meclisi'ni ilan etmeye hazırlanıyor. 

'Suriye Türkmenleri Platforumu' tarafından düzenlenen toplantıda, Esad'ın devrilmesi halinde Suriye'de kurulacak yeni düzende Türkmenlerin haklarını savunmayı hedefleyen meclise 35 üye seçilecek. Türkmenlerin bu çabası Türkiye hükümeti tarafından da destekleniyor.
 
Ankara'daki toplantıya katılan ve bir konuşma yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni demokratik Suriye'de Türkmenlerin asli unsurlardan biri olmayı hakettiklerini söyledi..
"Suriye Türkmenleri'nin sesi ve vicdanı olması beklenen bir meclis kurulması çalışmalarını destekliyorum" diyen Erdoğan şöyle devam etti: 
 
"Türkmen kardeşlerimizin Suriye'de maruz bırakıldığı bu ızdırap ve istibdat karşısında sessiz kalmamız asla düşünülemez. Türkiye Cumhuriyeti, Türkmen kardeşlerimizin çıkarlarını her platformda en yüksek sesle dile getirmektedir ve getirmeye de devam edecektir"  
 
'Zulme direnmek yetmez'
 
Aynı toplantıda konuşan Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, Türkmenlerin yeni Suriye hükümetinde aktif görev alması gerektiğini söyledi.
 
"Bölgecilik yapmayın" diye uyarıda bulunan Davutoğlu, "Zulme direndiniz, başınızı dik tuttunuz, ama zulme direnmek yetmez. Hisle, kahramanlıkla, yürekle direnilir, ama akılla yeni bir devlet ve toplum inşa edilir. Bütün o geçmişi unutarak yeni bir Suriye'yi nasıl inşa edeceğinizin planlarını yapmak zorundasınız" dedi. 
 
SUK Başkanı George Sabra ise yeni Suriye'nin her kesimi kucaklayan bir ülke olacağını belirterek, "Suriye özgürlüğüne kavuşunca tabi ki Türkmenler de Kürtler de Arapların yanında yer alacaktır. Müslümanlar, Hristiyanlar, Aleviler, İsmaililer hep birlikte olacaktır" dedi.
 
Suriye'deki Türkmen sayısına ilişkin sağlıklı bir veri yok. Tahminler 750 bin ile 1 buçuk milyon arasında değişiyor. 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;