Suriye'de iç savaş

Suriye’de bir ayda 51 katliam

Suriye Devrim Koordinasyon Birliği İnsan Hakları Bürosu, Suriye'de mayıs ayında Esed rejiminin 44, IŞİD’in ise 7 ayrı katliam gerçekleştirdiğini açıkladı.

Esed rejiminin Salı günü gerçekleştirdiği varil bombası saldırısında bir bebeği kucağında taşıyan bir Halepli. [Fotoğraf: Reuters]

Suriye Devrim Koordinasyon Birliği İnsan Hakları Bürosu’nun (SYRCU), Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’na (SMDK) ait internet sitesinde yayınlanan açıklamasında Esed rejiminin sadece mayıs ayında Suriye’de 44 ayrı katliam gerçekleştirdiğini açıklandı. Aynı tarihte IŞİD ise 7 katliam gerçekleştirdi.

Büro, katliamların en büyüğünün El- Bab kentinde yaşandığını açıkladı ve 30 Mayıs’taki katliamda 57 kişinin hayatını kaybettiğini, Halep’in Cisr El-Hac’taki 12 Mayıs’ta varil bombalarıyla yapılan saldırıda ise 47 kişinin öldüğünü belirtti.

Açıklamada, IŞİD’in ise aynı tarihlerde Suriye’de 7 ayrı katliam yaptığını, Deyri Zor’da 71, Halep kırsallarında ise 4 sivili öldürdüğü ifade edildi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Resmi Sözcüsü Salim Muslat, Suriye’de güvenli bölge oluşturmayı şu ana kadar resdeden BM Güvenlik Konseyi’nin rejimin savaş uçaklarının işlediği katliamlardan sorumlu olduğunu savunmuştu.

Muslat, IŞİD’e karşı oluşturulan koalisyonun stratejisini yeniden gözden geçirmesi gerektiğini ve Esed rejiminin güçlerini de öncelikli hedefler arasına alarak bu katliamların önüne geçebileceğini ifade etmişti.

Muslat, rejimin muhalefet karşısında aldığı yenilgiler karşısında sivilleri varil bombalarıyla, kimyasal silahlarla ve deniz mayınları ile vurarak intikam almak istediğini de savunmuştu.

Esed rejimi, Salı günü varil bombaları ve füzelerle Halep şehir merkezi ve kırsalıyla İdlib'in Marat Numan ilçelerine saldırdı ve yine onlarca sivil öldü.

Kaynak: SMDK, Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;