Suriye'de iç savaş

Suriye'de sivillere bombardıman: En az 40 ölü

Suriye'de İdlib, Humus, Lazkiye, Dera ile Şam kırsalına Rus ve rejim uçakları art arda bombardıman düzenledi. Aralarında çocukların da olduğu en az 40 sivil hayatını kaybetti.

Doğu Guta’daki bombardımanda en az 28 kişi hayatını kaybederken çok sayıda ev de yıkıldı. [Fotoğraf: AA]

suriyeli muhaliflerin verdiği bilgiye göre, esed rejimine ait savaş uçaklarının başkent şam'ın doğu guta bölgesindeki kafr batna beldesinde pazar yerine düzenlediği saldırıda 20, cesrreyn beldesine düzenlediği saldırıda ise 8 sivil hayatını kaybetti.

saldırılarda yaralanan çok sayıda kişi de beldelerdeki sahra hastanelerinde tedavi altına alındı. bombardımanda çok sayıda ev yıkılırken birçok binada da maddi hasar meydana geldi.

kafr batna'daki yerel medya aktivisti enes el-dimeşki ise, rejimin cuma namazı öncesi saldırı düzenlediğini, ölenler arasında çok sayıda kadın ve çocuk olduğunu söyledi.

sivil savunma ekiplerinin kafr batna'daki saldırıda yıkılan evlerin enkazında kalanlar için çalışma yaptığını ifade eden dimeşki, saldırılar sebebiyle bazı iş yerlerinde de yangın çıktığını aktardı.

doğu guta yaklaşık 3 yıldır rejimin kuşatması altında.

rejim uçaklarının yanı sıra rus hava gücü de suriye'de sivilleri vurdu. 

idlib, humus, lazkiye, dera ve şam kırsalındaki bombardımanlarda toplamda ölü sayısı 40'a yükseldi.

humus'taki rus saldırısında hayatını kaybedenlerden 5'i çocuk. 

bombaların hedefi olan humus'un telbise ilçesine, rus savaş uçaklarının 15 ekim'de düzenlediği saldırıda da 32 kişi ölmüştü.

kaynak: al jazeera, aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;