Kafkasya

Tacikistan cumhurbaşkanını seçiyor

Bağımsız olduğu 1992'den bu yana Tacikistan'ı yöneten İmamali Rahman, favori olduğu seçimde dördüncü ve son kez aday.

Haberin Öne Çıkanları

Rakipleri zayıf

İki turlu seçim

Yüzde 79 oy almıştı

İmamali Rahman, 2006’daki son seçimi oyların yüzde 79'unu alarak kazanmıştı. [EPA]

Eski Sovyet cumhuriyetlerinden Tacikistan’da halk cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına gitti. Seçimin favorisi, 21 yıldır ülkeyi yöneten Cumhurbaşkanı İmamali Rahman.

Ülkede sandıklar yerel saatle sabah altıda açıldı. Sandıklar akşam sekizde kapandı. İlk sonuçların ise perşembe sabahı açıklanması bekleniyor.

Eğer ilk turda hiçbir aday yüzde 50 oy alamazsa, en fazla oy alan iki aday bir ay içinde ikinci turda karşı karşıya gelecek. 

2006’daki son seçimlerde yüzde 79 oy alan Rahman yeniden kazanırsa, anayasaya göre son kez Tacikistan Cumhurbaşkanı seçilecek. 

Daha önce anayasada "Cumhurbaşkanı en fazla iki kez üst üste seçilebilir" hükmü varken, Rahman 2003'te yaptığı anayasa değişikliğiyle kendisi için iki dönem daha cumhurbaşkanı olmanın yolunu açmıştı.

Muhalif adaya izin yok

Rahman'ın rakibi olan diğer beş kişi, ona yakınlığıyla bilinen ve güçlü olmayan rakipler. 

Ülkenin en büyük ikinci siyasi gücü olan İslami Uyanış Partisi'nin ve muhalif Sosyal Demokrat Parti’nin desteklediği Aynihal Babanazarova, "yeterince imza toplayamadığı" gerekçesiyle seçimde aday olamadı. Tacikistan'da, bir kişinin cumhurbaşkanı adayı olabilmesi için en az 201 bin imza toplaması gerekiyor.

İnsan hakları aktivisti 65 yaşındaki Babanazarova, aday olabilmesi için imza toplayan destekçilerinin savcılaca çağrılıp gözaltına alındığını iddia etmişti. 

Halkın çoğu fakir

Yaklaşık sekiz milyon nüfuslu Tacikistan'da halkın çoğu fakirlik içinde yaşıyor. Bir milyondan fazla Tacik yurt dışında çalışıyor ve ülkesindeki akrabalarına para gönderiyor. Ülkenin basın özgürlüğü ve insan hakları konusundaki karnesi de zayıf.

Halkın çoğu Rahman'ı desteklese de Tacikistan'ın ciddi güvenlik sorunları var. Amerikan ordusu 2014'te komşu ülke Afganistan’dan çekilecek. Çekilme sonrası radikal grupların oluşturduğu tehdit artabilir. 

Rusya nüfuz sahibi

Tacikistan'da hala nüfuz sahibi olan Rusya'nın ülkedeki etkinliğinin 2014’ten sonra artacağı tahmin ediliyor. Rusya, ABD ordusu çekildikten sonra ülkenin güvenliğini sağlayıp imtiyaz elde etme arayışında.

Geçtiğimiz aylarda Tacikistan ile Rusya, ülkedeki Rus askeri üssünün kira kontratını 2042’ye kadar uzatma kararı almıştı. Rusya buna karşılık, Tacikistan ordusuna teknik yardımda bulunacak ve ülkedeki Tacik göçmenlere çalışma imkânı sağlayacak. 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;