Kırım

Türkiye'den Kırım tepkisi

Dışişleri Bakanlığı Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’da hafta sonu yapılan seçimleri ‘geçerli bulmadığını’ açıkladı, seçimi boykot eden Kırım Tatar Milli Meclisi’ne yönelik baskıları kınadı.

Konular: Ukrayna, Rusya

Haberin Öne Çıkanları

Ankara Kırım seçimlerini tanımadı

Dışişleri açıklama yaptı

Tatarlara yönelik baskılar kınandı

Kırım Tatar Meclisi'ne de bazıları maskeli güvenlik güçleri tarafından baskın yapılmış, bina aranmıştı. [Fotoğraf: AA]

Türk Dışişleri Bakanlığı, 14 Eylül’de Kırım’da yapılan seçimi tanımadığını açıkladı. Bakanlık sözcüsü Tanju Bilgiç yaptığı açıklamada, Rusya’nın adını vermeden “Türkiye, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin yasadışı ilhakını tanımamaktadır. Bu çerçevede ‘seçimlerin’ de ülkemiz açısından bir geçerliliği bulunmamaktadır” dedi.

Açıklamada, Kırım Tatar Milli Meclisi’ne yönelik baskıların artması için de ‘Derin endişeyle karşılıyoruz. Kırım’ın yerli halkı olan Tatar toplumunu sindirmeye yönelik bu tür eylemleri kınıyor ve derhal sonlandırılması çağrısında bulunuyoruz’ denildi.

Kırım Tatarları seçimi boykot etti, meclis binası basıldı

Kırım Tatar Milli Meclisi, 14 Eylül Pazar günü Kırım’da düzenlenen parlamento ve yerel yönetim seçimlerine katılmayacağını açıklamış, Kırım sakinlerini de seçimleri boykot etmeye çağırmıştı.

Kırım Tatarlarının boykot ettiği seçimin ardından 16 Eylül’de, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) çalışanlarının da içinde olduğu maskeli ve silahlı bir grup, Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Simferopol'deki Kırım Tatar Milli Meclisi binasın baskın düzenlemiş, binayı kuşatıp içeride arama yapmıştı.

Ukrayna Başsavcılığı da, Rusya tarafından ilhak edilen Kırım’daki seçimlerin yasaya aykırı olduğunu, yasadışı yönetim organlarının oluşturulması amacıyla seçimlerin yapılmasının, devlet darbesi olduğunu açıkladı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, uluslararası kamuoyunu seçimleri kınamaya çağırdı.

Kırım, 16 Mart 2014’te  yapılan ve Kırım Tatarlarının boykot ettiği referandum sonucuna dayanarak  Rusya tarafından ilhak edilmişti. Yüzbinlerce Kırım tatarı 1944 yılında  Sovyet lideri Stalin tarafından yurtlarından sürgün edilmiş, yerlerine Ukraynalı ve Rus nüfus yerleştirilmişti.
 

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;