Hava Durumu

Yeni yıla mahsur girdiler

Türkiye'nin batısındaki yoğun kar yağışı ve fırtınanın kapattığı yollar nedeniyle pek çok kişi mahsur kaldı. Otobüs terminallerine, garlara ve akaryakıt istasyonlarına sığınanlar yeni yıla kar esaretiyle girdi.

Konular: Hava Durumu, Türkiye
Balıkesir Otogarı en yoğun günlerinden birini yaşıyor. [Fotoğraf: AA]

Balıkesir-İzmir karayolunun kapanması nedeniyle yüzlerce kişi yolda mahsur kaldı. Balıkesir Otogarı'nda da çok sayıda yolcu yolların açılmasını bekliyor. Özellikle kadın ve çocuklar için valilikten yardım isteyen vatandaşlar, tuvalet ve bebek ihtiyaçları konusunda destek bekliyor.

Balıkesir İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Bekir Bahar, İzmir karayolunda yolda kalanların çoğunun akaryakıt istasyonları ve dinlenme tesislerine nakledildiğini söyledi. Bahar, “Belediyeler ve Türk Kızılayı geceden bu yana 5 bine yakın kumanya dağıttı" dedi.

Demiryolu da kapalı

Balıkesir’den İzmir'e demiryoluyla gitmek isteyen yüzlerce kişi de Balıkesir Tren Garı’nda bekliyor. Karın etkisiyle demiryoluna aralıklarla ağaçların devrilmesi nedeniyle demiryolu da ulaşıma kapandı.

Bekleyen yolculardan Şaban Şimşek, "Dün Paris'ten yola çıktım. 4 bin kilometrelik yolu 4 saatte geldim. Gece 24.00'te otobüsle yola çıktım. 'Balıkesir'de yollar kapalı' denince trenle gitmeyi tercih ettim. Zorla bilet buldum. O bilet de ayakta gitmek için. Ama hâlâ tren yok" dedi. 

6 aylık bebeğiyle garda mahsur kalan genç bir kadın, Zonguldak'tan Manisa'ya gitmek için yola çıktığını, dün sabahtan bu yana Balıkesir'de beklediğini söyledi.

Öğrenciler öğretmenevine sığındı

Öğrenciler eve gidebilmek için yolların açılmasını bekliyor. [Fotoğraf: AA]

Bergama ilçesinde kar yağışı nedeniyle okulların tatil edilmesinin ardından 13 öğrenci, yollar kapalı olduğu için servisle eve dönemedi.

Bergama Ticaret, Yusuf Kemalettin Perin Kız Meslek liseleri ile Cumhuriyet Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nda okuyan öğrenciler, Bergama Öğretmenevi'nde yolların açılmasını bekliyor.

Diyaliz hastaları mahsur kaldı 

Yoğun kar yağışından bazı tırların kayarak ulaşımın durmasına yol açtığı Bilecik-Bozüyük karayolunda dokuz diyaliz hastası mahsur kaldı. Hastaları Bozüyük ve Pazaryeri ilçelerine götürecek minibüsün sürücüsünün durumu bildirmesi üzerine UMKE tarafından çalışma başlatıldı.

Pazaryeri ve köylerinden gelen üç kişi ekibin yardımıyla Bilecik Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Diğer hastalar ise evlerine götürüldü.

'Perşembe'den sonra fırtına dinecek'

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün açıklamasına göre, bugün Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne ile İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova'nın yüksek kesimleri ile Düzce, Kütahya ve Eskişehir ile Manisa'nın kuzey kesimlerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışları var. 

Fırtınanın Perşembe gecesinden itibaren etkisini yitirmesi ve yağmura dönüşmesi bekleniyor.

Bakan acil durumlar için numara verdi

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, mahsur kalanların Karayolları Genel Müdürlüğü misafirhanelerine yerleştirildiğini, "Bir sıkıntı olursa diye tüm bölge müdürleri, ekipler çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor" dedi. Bakan Elvan acil durumlar için aranabilecek numaraları da açıkladı: 0312 415 80 00 ve 0312 415 47 12

Boğaz trafiği durdu

Çanakkale'de de poyrazla süren kar yağışı yaşamı olumsuz etkiliyor. Çanakkale Boğazı, görüş mesafesinin kısıtlı olmasından dolayı iki yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı. Çanakkale-Lapseki karayolunda etkili olan tipi, görüş mesafesini 10 metreye kadar düşürdü. 

Gökçeada ve Bozcaada'ya seferler iptal

Kuzey Ege'deki kuvvetli poyraz nedeniyle Geyikli-Bozcaada ve Gökçeada-Kabatepe arasındaki araba vapuru ve feribot seferleri iptal edildi.

Çanakkale Boğazı'ndaki deniz ulaşımı ise Çanakkale-Eceabat arasındaki seferlerle sağlanıyor.

Kaynak: DHA, AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;