Rusya'dan Nusra’ya bombardımana ara

Diğer silahlı grupların Nusra Cephesi kontrolündeki bölgelerden uzaklaşmak istediğini öne süren Rusya Savunma Bakanlığı, buna müsaade etmek için Nusra'ya yönelik saldırılara ara vereceklerini açıkladı.

Rusya, Esed rejimine destek için silahlı grupların olduğu bölgelere hava saldırıları düzenliyor. [Fotoğraf: AP]

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’de ateşkes kapsamında olmayan Nusra Cephesi’ne yönelik saldırılarına ara vereceklerini açıkladı. Bakanlık, buna gerekçe olarak, başta Şam ve Halep’tekiler olmak üzere diğer silahlı grupların, Nusra'ya ait mevzilerden uzaklaşmak için zaman istemesini gösterdi.

Moskova, ne kadar süreceğini açıklamadığı aranın ardından bombardımana devam edeceklerini de belirtti. 

Şubat sonunda başlayan Suriye ateşkesi; IŞİD, Nusra Cephesi ve BM Güvenlik Konseyi tarafından ‘terörist’ ilan edilen yapılara karşı geçerli değil. Muhalifler, Rusya ve Esed rejimini bu örgütler dışındaki gruplara saldırmaya devam ettikleri gerekçesiyle eleştiriyor.

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın 23 Nisan'da açıkladığı resmi olmayan tahminine göre, 2011’de başlayan Suriye iç savaşı yaklaşık 400 bin kişinin ölümüne neden oldu.

Kaynak: Al Jazeera ve Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;