Gülen örgütü soruşturmaları

AK Parti’de istifa rüzgârı

AK Parti’de son bir ayda arka arkaya 9 istifa yaşandı. İki bakan, bakanlık görevlerinden, bir bakan hem bakanlık hem milletvekilliğinden, 6 milletvekili de partiden istifa etti. İşte Meclis’teki sandalye dağılımını da etkileyen milletvekilleri ve gerekçeleri.

Konular: Türkiye, AKP

Haberin Öne Çıkanları

İdris Bal'la başladı

Yolsuzluk operasyonu sayıyı artırdı

Bayraktar milletvekilliğini de bıraktı

AK Parti'de istifalar hükümet-cemaat kavgasının ardından gelmeye başladı.

İdris Bal

Dershanelerin kapatılmasına karşı çıkan AK Parti Kütahya Milletvekili İdris Bal itirazını sert ifadelerle dile getirdi. AK Parti Bal’ı ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevketti. Bal, bu kararın sonucunu beklemedi. 30 Kasım 2013’te istifa etti.

Hakan Şükür

AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür de dershane tartışmalarına katılan isimlerdendi. O da yazılı bir açıklama yaparak 16 Aralık 2013’te partisinden istifa ettiğini duyurdu. Şükür’ün istifa açıklaması sert ifadeler içeriyordu. Hakan Şükür, “Dershaneler konusunun samimi insanların taleplerine kulak verilerek olumlu bir noktaya geleceği ümidini bugüne kadar besledim. Bunu beklerken dershanelerin benim de bulunduğum bir ortamda KCK yapılanmasına benzetilmesi ve özür dilenmek bir yana bu açıklamalara Sayın Başbakan ve parti yönetimi tarafından bir tepki verilmemesi vicdanımı derinden yaralamıştır” diyerek partisiyle bağlarını kopardı. Şükür’ün bu açıklaması, üç bakanın oğlunun adının karıştığı yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun bir gün öncesine denk geldi.

Yolsuzlukta adı geçen bakanlar

17 Aralık tarihli operasyon sonrasında üç bakan, Erdoğan Bayraktar, Zafer Çağlayan ve Muammer Güler’in oğulları gözaltına alındı. Hem yolsuzluk hem kabine değişikliği tartışılırken bu üç isim 25 Aralık’ta bakanlıktan istifa ettiklerini açıkladı. Üstelik Bayraktar sadece bakanlık görevinden değil AK Parti’den ve milletvekilliğinden de istifa ettiğini duyurdu.

Bu istifaların yaşandığı günün akşamı AK Partili eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’den bir istifa haberi geldi. Şahin, yazılı bir açıklama ile AK Parti’den ayrıldığını söyledi.

İstifada son dalga

AK Parti’de istifalarla ilgili son dalga partinin ‘sosyal demokrat’ kimliğiyle ve zaman zaman parti yönetimi ve Başbakan’la ters düşen üç isimden geldi. Hükümetin operasyona yönelik tavrını sert sözlerle eleştiren Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ankara Milletvekili Haluk Özdalga ve İzmir Milletvekili Erdal Kalkan ‘kesin ihraç’ istemiyle disipline sevk edildi. AKP yönetiminin bu kararının ardından İzmir Milletvekili Erdal Kalkan twitter üzerinden açıklama yaparak partisinden istifa ettiğini duyurdu. Kalkan, mesajında “AK Parti’nin açılımındaki ‘adalet’ kelimesini kullanmadığını vurguladı. “Kalkınma Partisi'nden istifa ediyorum. Biliniz ki dünya dönüyor. Halkımız da aptal değil. Yolunuz kapalıdır" dedi.

Ertuğrul Günay ve Haluk Özdalga da 27 Aralık tarihinde düzenledikleri basın toplantılarıyla partilerinden ayrıldıklarını açıkladı. Günay, “CHP’ye dönecek misiniz?” sorusuna “Hayır” yanıtını verdi.

Meclis’teki sandalye dağılımı değişti

2011 seçimlerinden sonra 327 milletvekiliyle Meclis’e giren AKP’deki sandalye sayısı istifaların ardından 320’ye düştü.  Bağımsız milletvekili sayısı 12’ye yükseldi. Milletvekilliğinden de istifa eden Erdoğan Bayraktar’ın bu talebinin Meclis Genel Kurulu’nda oylanması gerekiyor.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;