Gazze

'Bayram boyunca ateşkes' çağrısı

BM Güvenlik Konseyi, Gazze'de taraflara ateşkes çağrısında bulundu. Üzerinde uzlaşılan başkanlık açıklamasında bayram boyunca ateşkes çağrısı var.

İsrail Gazze'de sivillerin yaşadığı birçok bölgeyi bombalayarak yerle bir etti. [Fotoğraf: Reuters]

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), İsrail ile Hamas arasında Gazze'de yaşanan çatışmaların Ramazan Bayramı boyunca durması ve ''acil ve ön koşulsuz olarak insani ateşkes'' sağlanmasını isteyen başkanlık açıklaması üzerinde anlaştı.

BMGK Dönem Başkanı Ruanda'nın, başkanlık açıklamasında, tarafların ''Mısır'ın inisiyatifiyle oluşturulan kalıcı ve saygın bir ateşkesin sağlanması için işbirliğine davet edildiği'' ifade ediliyor.

Başkanlık açıklamasının herhangi bir yaptırım gücü bulunmuyor.

'Acil ve ön koşulsuz ateşkes' çağrısı

BMGK Başkanlık açıklamasında ifade edilen "Acil ve ön koşulsuz ateşkes" çağrısını, ABD Başkanı Barack Obama, Pazar günü telefonla görüştüğü İsrail Başbakanı Netanyahu’ya yapmıştı. 

Obama görüşmede, sağlanacak kalıcı bir ateşkesin, 'Gazze'deki grupların silahsızlandırılması' şartını da içermesi gerektiğini belirtti.

İsrail Gazze'ye yönelik saldırılarını Gazze'den roket atılmaya devam edilmesi gerekçesiyle bozmuş ve Gazze'nin birçok noktasını aynı anda bombalamaya başlamıştı. Saldırının başlamasının ardından Hamas Birleşmiş Milletler'in 24 saatlik ateşkes önerisini kabul ettiğini açıkladı.

Hamas kabul edilen ateşkesin bugün 14.00 itibariyle başlayacağını duyurdu. 

İsrail’in sabah saat 10’da başlayan bombalı saldırıları öğlen saatlerinde yavaşlarken öğleden sonra ise yeniden şiddetlendi.

Gazze ile İsrail sınırındaki Filistin yerleşim birimleri füzelerle vuruluyor. Ordu yetkilileri sınır bölgesinde vurduğu evlerde İzzettin Kassam Tugayları üyelerinin olduğunu iddia ediyor.

Hastane yetkilileri ise ölen veya hastaneye kaldırılanların sivil olduğunu söyledi.

Gazze'deki Al Jazeera muhabirine göre, bombalanan evlerin enkazına ambulans veya kurtarma ekipleri hâlâ ulaşamadı. Hareket halindeki araçlar ve siviller bombalar veya keskin nişancılar tarafından vuruluyor. Hastanelerde de ilaç ve tıbbi malzeme sıkıntısı yaşanıyor.

'Bayramda insanlar evlerine dönebilsin diye'

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, bayramda insanların evine dönebilmesi ve ambulansların güven içerisinde çalışabilmesi için ateşkesi kabul ettiklerini söyledi. Ancak Zuhri, 24 saatlik ateşkesin kabulünün 7 günlük ateşkes önerisini de kabul edecekleri anlamına gelmediğini belirtti.

Zuhri, "Halkımızın yararı için bu ateşkes önerisini kabul ettik. İsrail ateşkes tanımıyor. Halkımızı bombalıyor. İnsanların evlerine dönmesine izin vermiyor." dedi.

Bu ateşkes anlaşmasının herhangi bir görüşme ya da plana bağlı olmadığını belirten Zuhri, "Görüşmeler bir yandan devam ediyor. Şu ana kadar belirgin bir sonuç vermedi. Ateşkes durumu olsa da olmasa da bu görüşmeler yürüyor." diye konuştu.

Ateşkes öncesi gazetecilere saldırı

Tek taraflı ilan ettiği ateşkesi bozarak Gazze'yi yeniden bombalamaya başlayan İsrail ordusu Gazze’de gazetecilerin bulunduğu binadaki Aksa televizyonunun bürosunu roketle vurdu.

İsrail ordusuna bağlı keşif uçakları, Gazze kent merkezinde bulunan Burç El Şuruk adlı binayı hedef aldı.

Keşif uçakları tarafından fırlatılan füze gazetecilerin ofislerinin olduğu söz konusu binada Gazze'den yayın yapan Aksa Televizyonu bürosuna isabet etti.

Saldırıda ölen veya yaralanan olup olmadığı henüz bilinmiyor.

İsrail ateşkesi bozmuştu

İsrail güvenlik kabinesi, Birleşmiş Milletler'in talebi üzerine, geçici ateşkesi pazar gecesi 00.00'a kadar uzatma kararı almıştı. Ancak İsrail ordusu, sabah saatlerinde Gazze yakınlarındaki bir askerinin havan topu ile öldürüldüğünü açıkladı. Bu açıklamadan kısa süre sonra da, İsrail'deki füze savunma sisteminin sirenleri çaldı. 

Al Jazeera muhabirleri de, Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın İsrail'in birkaç bölgesinde roket atıldığını duyurdu. Bu haberlerin ardından İsrail ordusu, Hamas'ın roket saldırılarını gerekçe göstererek saldırılara yeniden başladı. 

Al Jazeera'nin Gazze'deki muhabiri Vail Dahduh, İsrail'in şimdiye kadar ilk defa Gazze'nin çok farklı bölgelerini aynı anda bombaladığını söyledi. 

Şecaiyye, Tüffah, Zeytun ve Cebaliye bölgelerini ağır bombardıman altına alan İsrail ordusunun saldırılarında 10 Filistinli öldü.

Ölen 13 Filistinli birlikte İsrail'in 7 Temmuz'da başlayan saldırılarında ölenlerin sayısı 1072'ye, yaralananların ise 6 bin 20'ye yükseldi.

 

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;