Balkanlar

Bulgaristan sınıfta kaldı

Avrupa Komisyonu Sofya'nın yolsuzlukla mücadelede başarısız olduğunu açıkladı. Başbakan Borisov ise STK'lar ile muhalefeti suçladı.

Konular: Bulgaristan

Haberin Öne Çıkanları

Herkes farkında

Sorumluluk bizde

Schengen'e katılım ertelenebilir

Borisov, "Raporda yer alan eleştirileri her Bulgar vatandaşının ağzından da duyabilirsiniz" dedi. [Reuters]

avrupa komisyonu'nun bulgaristan için hazırladığı '10'uncu ara ilerleme raporu'nda ülkenin örgütlü suçlar ve yolsuzluk ile mücadelede yetersiz kaldığını açıkladı. bulgaristan başbakanı boyko borisov, ülkedeki adalet sistemi ve suç örgütleriyle mücadele konusunda, raporda yer alan eleştirileri haklı buldu.

borisov, bu durumun sorumlularının içişleri bakanı tzvetan tzvetanov, cumhurbaşkanı yardımcısı margarita popova, hakim ve savcılar, sivil toplum kuruluşları ve muhalefet olduğunu söyledi.

bulgaristan ulusal televizyonu bnt'ye konuşan borisov, "raporda yer alan eleştirileri her bulgar vatandaşının ağzından da duyabilirsiniz" dedi.

içişleri bakanının 'adalet sisteminde mafya var' dediği noktada brüksel'in raporunun anlaşılır olduğunu aktaran bulgaristan başbakanı, "hakimler de, son üç yıldır avrupa'da tutuklama kararı ile aranan tek bir suç kaçağının yakalanmadığını dile getiriyorsa sorun olduğu ortadadır" diye konuştu.

olumsuz eleştirinin kendisini çok üzdüğünü ifade eden borisov, "cehennemde bulgarların kaynadığı kazanın çevresinde bekçi şeytan yokmuş. çünkü kaçmak isteyen herkes içinde olanlar tarafından geri çekiliyormuş. başımıza gelenlerin suçu da sorumluluğu da yine bize aittir" dedi.

suç örgütleri yaygın

avrupa komisyonu raporunda, bulgaristan'ın adalet sistemindeki reform çalışmalarının yavaş ilerlediğini belirtiyor.

rapor, örgütlü suçlar ve yolsuzluk ile mücadelede beklenen başarının elde edilemediğine işaret ediyor. 

raporda ayrıca, içişleri bakanlığı ile adalet sistemi arasında uyumlu bir çalışma yapılmadığının altı çizilerek, bu durumun suç örgütlerinin ülkede daha rahat faaliyet göstermelerine yol açtığı dile getiriliyor.

rapordaki olumsuz değerlendirmeler sebebiyle ülkenin schengen bölgesine katılımı en az 2013 yılının sonbaharına dek ertelenebilir. 

kaynak: anadolu ajansı 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;