Ortadoğu

Lübnan'da Alevi-Sünni çatışması

Suriye Devlet Başkanı Esad’ı destekleyen ve Şam yönetimine karşı olan grupları karşı karşıya getiren olaylarda en az 12 kişi öldü.

Konular: Suriye

Haberin Öne Çıkanları

100'den fazla yaralı

Ordu müdahale edemedi

Acil toplantı sonuçsuz

Sunni nüfusun yoğun olduğu Bab El Tabbaneh savaş alanına döndü. [Reuters]

Lübnan’ın kuzeyindeki  Trablus kentinde, Suriye’deki yönetim karşıtları ve taraftarları arasında çıkan silahlı çatışmalarda, aralarında 13 yaşında bir çocuğun da bulunduğu en az 13 kişi hayatını kaybetti.

Yerel halkın 'ülkede iç savaştan bu yana görülen en büyük çatışmalardan biri' nitelendirdiği olaylarda 100’den fazla kişi de yaralandı.

Sünni nüfusun yoğun olduğu Bab El Tabane bölgesi ile Alevi mahallesi olarak bilinen Cebel Muhsin bölgesi arasındaki hatta gözlenen çatışmalara ordu müdahale edemedi.

30 yıllık Suriye işgali

Lübnan’da 1975 yılında başlayan iç savaş 1990’a dek sürdü. İsrail, Suriye ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) iç savaşın ana aktörleri konumundaydı. Savaşın başlamasından kısa süre sonra Suriye yaklaşık 16 bin askerle Lübnan’a girdi. İsrail ordusu ise 1978 ve 1982 yıllarında Lübnan topraklarını işgal etti. İsrail, 2000 Mayıs'ında güneyde silahtan arındırılmış bir bölge bırakarak Lübnan’dan çekildi. Suriye askerlerinin ülkeden tamamen çekilmesi ise 2005 yılını buldu.

Al Jazeera Trablus muhabiri James Bays, çarşamba günü kentin belediye başkanının çatışmaya son verecek çözüm önerilerini tartışmak için acil toplantı düzenlediğini ancak toplantıdan bir sonucun çıkmadığını aktardı. 

Son gelişmeler üzerine ise Lübnan ordusu kontrolü yeniden sağlamak adına bölgenin önde gelenleri ile görüşmelere başladı.

Güvenlik endişesi

Lübnan'da yaşanan son olaylar, 30 yıl boyunca Suriye işgali altında kalan ve Şam yönetiminin taraftarları ile karşıtları arasında bölünen Lübnan’da hassas olan güvenlik durumunun yeniden sorgulanmasına neden oldu.

Çatışmalar ilk olarak, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad karşıtı Sünnilerin yoğun olarak yaşadığı, Lübnan’ın ikinci büyük kenti olan Trablus'ta pazartesi günü başladı. Çatışmalarda makineli tüfekler ve tank savar roketler kullanıldı.

Kendisi de Trabluslu olan Lübnan Başbakanı Necip Mikati, çarşamba günü yaptığı açıklamada, ülkede siyasi parti liderlerinin Lübnan’ı tehlikeden korumak için işbirliği yapması gerektiğini, Suriye’deki çatışmanın ortasına çekilmelerinden endişe duyduğunu söyledi. 

Mikati, ‘durumun kontrol altına alınması, silahlı çatışmaların engellenmesi ve şiddete neden olanların tutuklanması’ için ordunun ve güvenlik güçlerinin görevlendirdiğini belirtti.

Lübnan ordusundan yapılan açıklama da ise, “Durumun ehemmiyeti nedeniyle ve Lübnan’ın huzursuzluğa itilmesini önleme için ordu bölgede, özellikle de Bab El Tabbaneh ve  Cebel Muhsin’de liderlerle ve yetkilerle görüşecek” ifadesi yer aldı. 

ABD ve Fransa ise Lübnan’da yaşanan çatışmalardan dolayı endişe duyduklarını belirterek, olayların büyüyebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Suriye ve Lübnan halkları çatışıyor

Bir yıl içinde ölümle sonuçlanan birçok çatışmanın yaşandığı Trablus, daha önce de Suriye’de yaşayan Lübnan vatandaşları ile Lübnan’da yaşayan Suriye vatandaşları arasındaki adam kaçırma olaylarına sahne olmuştu.

Geçen hafta Lübnan’ın önde gelen Şii ailelerinden biri olan, silahlı Mikdad aşireti, Hizbullah nişancısı olduğu gerekçesiyle ailelerinden birini kaçıran Suriyeli isyancılara misilleme olarak 20 Suriyeliyi kaçırdıklarını iddia etmişti.

Lübnan'ın önemli siyasi gruplarından Şii Hizbullah hareketi ise kaçırma olayları ile bağlantısı olduğu iddialarını reddetmişti.

Kaynak: Al Jazeera ve ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;