Suriye'de iç savaş

Muhalifler stratejik tepeden çekildi

İki haftadır Suriye'nin Akdeniz kıyısında rejime bağlı birliklerle çatışan muhalifler, geçen hafta ele geçirdikleri 45 Tepesi'nden çekildi.

Konular: Suriye, Ortadoğu
Muhalifler Esed'in memleketi Lazkiye'de ilerliyor. [Reuters]

suriye'nin kuzeyindeki lazkiye'de rejim güçleriyle çatışan islami cephe ve bayırbucak türkmen tugayı birlikleri, stratejik öneme sahip 45 tepesi'ni 26 mart'ta ele geçirmişti. suriye ordusuna bağlı topçu birlikleri tepeyi telsiz ve gözlem noktası olarak kullanıyordu. 

türkiye'nin yayladağı ilçesine yaklaşık 7 kilometre mesafede bulunan 45 tepesi'nin bir yüzü de lazkiye tarafına bakıyor. 

islami cephe ve nusra cephesi, bölgedeki bayırbucak türkmenleri'nden oluşan türkmen tugaylarının da desteğiyle 21 mart günü ülkenin kuzeybatısındaki keseb sınır kapısını ele geçirmiş, iki gün sonra da lazkiye'ye bağlı keseb kasabasında kontrolü sağlamıştı.

45 tepesi, kasabanın korunması ve muhaliflerin sahil şeridinde ilerleyebilmesi için stratejik öneme sahip. 

suriye'nin kuzeybatısındaki bölgede bayırbucak türkmenleri'nin yaşadığı 80 türkmen köyü bulunuyor.

alevilerin ağırlıkta olduğu batı şeridinin en kuzeyindeki keseb'de yoğun bir ermeni nüfusu da var.

 

kaynak: al jazeera 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;