Portre

Portre: Murat Karayılan

Abdullah Öcalan’ın yakalanmasının ardından Genel Başkanlık Konseyi üyesi, 2007-2013 yılları arasında da PKK’nın fiili lideriydi. Bugün; KCK Genel Başkanlık Konseyi üyesi ve silahlı birim olan HPG’nin başındaki isim.

Murat Karayılan
Karayılan’ı PKK’nın fiili lideri konumuna getiren süreç, Öcalan’ın 1999’da Kenya’da yakalanmasıyla başladı. [Al Jazeera]

Murat Karayılan

  • doğum yeri: şanlıurfa, birecik
  • doğum tarihi: 1956
  • görevi: kck genel başkanlık konseyi üyesi

türkiye’de kürt sorununa çözüm için pkk ile ilk kez kamuoyunun bilgisi dahilinde yapılan müzakereler sürerken, 25 nisan 2013 tarihinde kandil dağı’nda 100’den fazla gazetecinin katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. toplantıda kürt sorununa çözüm sürecinde en kritik adımlardan biri açıklandı. pkk’lılar, 8 mayıs 2013’ten itibaren türkiye topraklarını terk etmeye başlayacaktı. bu tarihi açıklamayı yapan ise pkk’nın o gün “dışarıdaki” bir numaralı ismi olan murat karayılan oldu.

karayılan, bu basın toplantısını kck yürütme konseyi başkanı sıfatıyla yapmıştı. öcalan’dan sonra gelmesinin sebebi de bu sıfatıydı. murat karayılan, pkk’nın kurucu kadrosunda yer almayıp bu kadar üst düzey bir pozisyona gelen tek isimdi.

karayılan’ın bu görevi, 10 temmuz 2013’te açıklanan, “pkk’nın, örgüt yapılanmasında değişikliğe gitme kararı” ile son buldu. artık pkk’nın iki numaralı lideri değil. yerini, kck yürütme konseyi’nin yeni eşbaşkanları cemil bayık ve bese hozat’a devretti.

kandil liderliği

murat karayılan’ı pkk’nın fiili lideri konumuna getiren süreç abdullah öcalan’ın 1999’da kenya’da yakalanmasıyla başladı.

öcalan’ın türkiye’ye getirilerek imralı cezaevi’ne konulmasının ardından, örgüt kendine yeni bir lider seçmek yerine, bir “başkanlık konseyi” oluşturdu. pkk’nın silahlı kanadının sorumlusu olan murat karayılan da o konseyin üyeleri arasındaydı. konsey’in oluşturulması talimatı öcalan’dan gelmişti. öcalan, 2007’de ise başka bir talimatla, kck (koma civakên kurdistan) yani kürdistan topluluklar birliği’nin kurulmasını istiyor, pkk’yı da içine alan bu çatı örgütlenmesinin yürütme konseyi başkanlığı’na, yani fiili liderliğine de murat karayılan geliyordu.

6 yıl boyunca sürdürdüğü bu görevi boyunca karayılan hakkında sayısız iddia ortaya atıldı. iddiaların önemli bölümü, yakalandığı ya da operasyonda öldürüldüğü yönündeydi. ancak iddiaların hiçbiri doğru çıkmadı. son olarak 2011 yılında iran ordusu tarafından yakalandığı yönündeki haber ise aradan birkaç gün geçtikten sonra kendisi tarafından yalanlandı.

tsk’nın hedefleri arasındaydı

karayılan, pkk’ya 1979 yılında, 23 yaşındayken katıldı. gaziantep makine yüksek okulu’nu bitirmesinin hemen ardından örgüte girdiği bu ilk dönemde türkiye sınırları içindeki faaliyetleri uzun sürmedi. 12 eylül 1980 darbesinin ardından, doğum yeri olan şanlıurfa’ya bağlı birecik’in sadece 20-30 kilometre güneyine; suriye’ye kaçtı.

ardından pkk’nın silahlı eylemlerine başlamasıyla bir kez daha türkiye’deydi. “cemal” kod adıyla katıldığı sayısız eylem onu 90’lı yıllarda örgütün silahlı kanadı hpg’nin komutanlığına kadar getirdi. abdullah öcalan’ın 1990’lı yılların sonlarında yurtdışında olması nedeniyle, türk silahlı kuvvetleri için “yok edilmesi gereken” ilk hedefti.

bu, ordu için o kadar önemliydi ki, 1998 yılında düzenlenen büyük askeri operasyon, adını bizzat o hedeften almıştı. yaklaşık 40 bin askerle düzenlenen “murat operasyonu”nun amacı karayılan’ı ve emrindeki 450 pkk’lıyı yakalamaktı. operasyon sonunda genelkurmay açıklamasına göre 58 pkk’lı öldürülmüş ancak karayılan yakalanamamıştı. pkk’nın yayın organı roj tv’ye verdiği röportajda “örgüte katıldığımda bu kadar uzun süre yaşayacağımı düşünmüyordum” diyen karayılan bir operasyondan daha “kıl payı” kurtulmuştu.

abd’nin uyuşturucu kaçakçıları listesinde

“terörist” faaliyetleri nedeniyle türkiye ve iran’ın hedefindeki murat karayılan, 1999 yılında bir başka ülkenin sakıncalı isimler listesine girdi. 14 ekim 1999’da abd hazine bakanlığı, karayılan’ın "önemli bir uyuşturucu kaçakçısı” olduğunu ilan etti ve abd vatandaşlarının kendisiyle mali ve ticari ilişkiler kurmasını yasakladı. abd’nin “terörist örgütler” listesinde yer alan pkk, şimdi de uyuşturucu kaçakçılığı yapmakla suçlanıyor, washington, bu suçlamayı, bizzat örgüt liderlerinin isimlerini vererek yapıyordu.

pkk’nın 2000’li yıllara girerken yaşadığı büyük moral bozukluğu, bu kez yine abd’nin açıkladığı bir başka kararla yerini, yeni ve stratejik önemde bir fırsata bırakıyordu. irak’ın işgaliyle başlayan süreçte, irak’ın kuzeyinde bulunan kandil dağı, pkk için güvenli bir alana dönüştü. murat karayılan, bugün, o güvenli alanda yaşıyor.

şahin mi güvercin mi?

2013 yılı “kürt sorununu müzakereyle çözüm” yılı oldu. çözüm sürecinde, soru işaretlerinden biri de pkk içinde farklı düşünen kanatların olup olmadığıydı. pkk içinde farklı kanatların bulunduğu tartışmaları, özellikle 10 temmuz 2013’te pkk yapılanmasındaki değişiklikle birlikte yeniden gündeme geldi. murat karayılan’ın “kürt sorununu siyasi yollardan çözme” yanlısı olduğu, yerine geçen cemil bayık’ın ise şahin kanatta yer aldığı ve silahlı mücadeleyi savunduğu iddiaları türk basınının önemli bir bölümünde yer aldı.

karayılan, bu iddiaları reddediyor. gazeteci hasan cemal’e verdiği bir röportajda, “… biz cuma (cemil bayık) arkadaşla, 30 yıldır aynı davanın içindeyiz, farkımız yoktur” diyor. farklı demeçlerine bakıldığında da, karayılan hakkında “silahlı mücadele yanlısı” ya da “silahlı mücadeleye karşı” gibi net bir tanımlama yapmak zorlaşıyor.

hayal gerçek olacak mı?

“biz 30 yıl önce dağa piknik yapmaya çıkmadık, kürtlerin hakları için çıktık” diyen murat karayılan, 2013 itibariyle gelinen noktada, “umutlu ama gerçekçi olalım” diyor. karayılan’ın kendisiyle ilgili ise “ne kadar gerçekçi olduğunu sürecin göstereceği” bir hayali var: “savaş bittikten sonra türkiye’ye dönmek ve siyasi bir rol üstlenmek…” 

kaynak: al jazeera ve ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;