Türkiye

1 Mayıs'ta Taksim yasağı

Polis, 1 Mayıs dolayısıyla Taksim Meydanı'nı demir bariyerlerle kapattı. Takviye 1500 polis uçaklarla İstanbul'a geldi. Vali Şahin, 'Sadece Kazancı Yokuşu'na karanfil bırakmaya izin var" derken DİSK "Bayramımızı Taksim’de kutlayacağız" diyor.

Konular: Türkiye
Taksim'de işine gitmek isteyen vatandaşlar 1 Mayıs bariyerlerine takıldı. Fotoğraf: Mustafa Değirmenci / AJT

disk başta olmak üzere bazı işçi ve memur sendikalarının 1 mayıs'ı kutlamak istediği taksim meydanı, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da valilik tarafından gösterilere kapatıldı. istanbul valisi vasip şahin, 1 mayıs kutlamaları için yenikapı'daki miting alanını adres gösterdi.

şahin son olarak dün yaptığı açıklamada, taksim meydanı'nın her türlü gösteriye, toplantıya kapalı bir alan olduğu için 1 mayıs'la ilgili kutlamalara da kapalı olduğunu belirterek, "yalnızca o gün sembolik olarak işçi veya siyasi parti temsilcilerimize orada çelenk koyma ya da kazancılar yokuşu'nda karanfil koyarak anma imkânı tanınacak" dedi.

gelişmeleri takip ederek 1 mayıs’a özel istanbul genelinde güvenlik planlamalarını değiştiren emniyet, taksim için geçen yıl olduğu gibi özel tedbirler aldı. 29 nisan’dan itibaren tüm personel izinleri iptal edildi.

takviye polisler geldi

Şehir dışından uçaklarla gelen takviye polisler İETT otobüsleriyle görev yerlerine gittiler. [Fotoğraf-CHA]

1 mayıs nedeniyle şehir dışından yaklaşık 1500 polis uçaklarla takviye olarak istanbul'a geldi.

adana, diyarbakır,bingöl, gaziantep,muş ve kars'tan takviye olarak getirilen polisler daha sonra iett otobüsleriyle görev yerlerine hareket ettiler. atatürk havalimanı emniyet şube müdürlüğü'nde görevli yaklaşık 200 polisin de 1 mayıs nedeniyle taksim'de görev yapacağı öğrenildi

yaya ve araç trafiğine kapatıldı

taksim meydanı’nda yaya ve araç trafiğine izin verilmeyecek. sadece 1 mayıs 1977 olaylarında hayatlarını kaybedenlerin anısına sembolik olarak kazancı yokuşu'na karanfil bırakılacak.

kamu güvenliği nedeniyle taksim ve çevresine vatandaş yaklaştırılmayacak. taksim'e çıkan tüm yollar sabah saat 6:00'dan itibaren kesildi.

meydan karadan ve havadan kontrol altında tutulacak. taksim’de 10 bin civarında polis gücü hazır tutuluyor. duruma göre anında bu rakamın çok daha üzerine çıkılabilecek hazırlık da yapıldı. geçen yıl 19 bin civarında polis taksim bölgesinde görev yapmıştı.

Taksim Meydanı, 1 Mayıs kutlamalarına kapalı.
[Fotoğraf: Mustafa Değirmenci / AJT]

taksim meydanı’nın çevresi demir bariyerlerle kapatıldı. bariyerlerin hemen arkasında çevik kuvvet ekipleri konuşlandı. belli yerlerde kontrol noktaları oluşturuldu. polis helikopterleri hareketliliği takip ederek, yerdeki mobil ani müdahale ekiplerini yönlendirecek. mobese kameralarına ek olarak konulacak yeterli miktarda hareketli kameralarla merkeze aktarılacak görüntü sayısı artırılacak. böylece müdahalede gecikme olmaması amaçlanıyor. bunun için mobese merkezindeki personel sayısı da artırıldı.

 

 

Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs güvenlik tedbirleri sürüyor.
[Fotoğraf: Mustafa Değirmenci / AJT]

meydana çıkan tarlabaşı bulvarı, gümüşsuyu, sıraselviler, mete caddesi, gezi parkı kavşağı ve istiklâl caddesi ile şişli’deki disk genel merkezi önü, beşiktaş meydan ve dolmabahçe’de ani müdahale timleri hazır beklemeye başladı. bu noktalarda tazyikli su sıkabilen dev tanklara sahip toma araçları da bulunuyor,

çevre il ve ilçelerden getirilen takviye çevik kuvvet ekiplerinin yanı sıra jandarma komutanlığı’ndan da gereken noktalarda destek alınacak. ayrıca istanbul hava sahasında helikopter gibi görerek uçuş yapabilen hava araçlarına izin verilmeyecek.

Meydanı gören kamera sayısı artırıldı.
[Fotoğraf: Mustafa Değirmenci / AJT]

belediyeden yasak duyurusu

vali şahin’in yasak açıklamasına paaelel olarak istanbul büyükşehir belediyesi de metro ve civarında duyuru ilanları asarak, taksim’e çıkan araçların iptal edildiğini duyurdu. taksim metrosu gün boyunca hacıosman-levent arası çalışacak. taksim-kabataş arası sefer yapan füniküler hattı valiliğin vereceği ikinci bir emre kadar iptal edildi. marmaray ise gün boyu açık olacak. ancak sadece sirkeci durağında durmayacak.

[fotoğraf: Mustafa Değirmenci / AJT]

"işçilerin taleplerini duymak istemiyorlar"

yenikapı'daki yeni miting alanını adres gösteren istanbul valisi vasip şahin’in yasak kararını açıklamasının ardından bir araya gelen disk, kesk, tmmob ve ttb’nin oluşturduğu 1 mayıs 2015 komitesi ve 1 mayıs çağrıcıları taksim’de bir araya geldi. komite 1 mayıs kutlamaları için herkesi taksim’e çağırdı.

disk genel sekreteri arzu çerkezoğlu, “işçi sınıfının birlik ve dayanışma günü olan 1 mayıs’ta alanlardayız. ancak tüm dünyanın gözü kulağı taksim’de olacak. çünkü taksim’in üçüncü kez siyasi iktidar tarafından tamamen hukuksuz şekilde işçilere kapatılması söz konusu. hem 1 mayıs’ın, hem taksim’in özgürleştirilmesi için verdiğimiz mücadele var. bu mücadeleyi kazandık ve 2010’da taksim açıldı, ancak 2013’te tüm mahkeme kararlarına rağmen tekrar kapatıldı ve siyasi iktidar bu yasak zihniyetinde ısrar ediyor. tüm mahkemelerde mahkûm oluyor, davaları kazanıyor ama bu tutumlarını sürdürüyorlar. çünkü tarihsel ve politik olarak son derece kuvvetli olan bu meydanda 100 binlerin bir araya gelerek haklı taleplerini dile getirmelerini istemiyorlar, bu nedenle yasaklıyorlar” dedi.

"beşiktaş’tan taksim’e yürüyeceğiz"

1 mayıs sabahı beşiktaş meydanı’nda toplanacaklarını belirten çerkezoğlu, dolmabahçe üzerinden taksim’e yürüyeceklerini söyledi:
“saat 12.00’de yürüyüşümüzü başlatacağız. engelleme olmamasını diliyoruz. son dakikaya kadar tüm görüşmeleri yetkili mercilerle yapacağız. biz asla şiddetin tarafı olmadık, olmak da istemiyoruz. göz yaşartıcı gazların kapladığı bir havada, yolların kapatıldığı bir ortam görmek istemiyoruz. ama yollar kapatılırsa da irademizin arkasında duracağız. kararlılığımızı ortadan kaldıramazlar. müdahale olması durumunda yapacağımız şey çok açık. duruşumuzu sürdüreceğiz. gereken görüşmeleri de yapacağız. tüm yollar kapatılır, insanların gelmeleri tamamen engellenirse o zaman değerlendirmelerimizi yapacağız.”

"1 mayıs miting değil bayramdır"

çerkezoğlu, vali şahin’in kendilerine yeni yaptıkları miting alanlarını adres göstermesiyle ilgili de şöyle konuştu:
“1 mayıs bir miting değildir. bununla ilgili yargı kararları bunu söylüyor. bizim yargılandığımız ve kazandığımız davanın gerekçeli kararında 1 mayıs’ın, 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu kapsamında tutulamayacağı belirtiliyor. 1 mayıs’ın milli ve dini bayramlar gibi; 19 mayıs, 23 nisan gibi resmi bir bayram olduğu vurgulanıyor. dolayısıyla siyasi partilerin veya bizim yaptığımız klasik mitinglerden biri değildir 1 mayıs. biz miting için çıkmıyoruz, tüm dünyanın kutladığı uluslararası resmi tatil olan bir bayramı kutlamak için, anmamızı yapmak için çıkacağız.”

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;