Topluluk Kuralları

topluluk kuralları

düşünceli ve yapıcı tartışmalara değer veriyoruz, ancak bir yazara saldıran veya bir kurumu karalayan yorumlar kabul edilemez.

son dakika haber yazıları hakkında bilgi veya açıklama sağlayan katkılarınızı [haber@aljazeera.net] adresine gönderebilirsiniz.

içeriğimiz veya haberlerimizin kapsamı hakkındaki şikayetler [gorus@aljazeera.net] adresine gönderilmelidir.

yorumların kabul edilip edilmeyeceği hususunda uygulanan genel kurallar aşağıdadır:

1. yazarlara, diğer kullanıcılara veya herhangi bir bireye yapılacak kişisel saldırılara müsamaha gösterilmeyecektir ve bu tür yorumları paylaşan kullanıcılar al jazeera türk'ün tamamen kendi takdirine bağlı olarak yasaklanabilecektir.

2. küfür etme, alay etme, isim takma veya başka şekilde kötü ifadelerin kullanımını içeren yorumlar kabul edilemez.

3. sağlıklı tartışmalara değer veriyor ve sitede tartışılan konular hakkında insanların pek çok zaman güçlü hislerinin olacağını anlıyoruz, ancak lütfen diğer kullanıcıların görüşlerine ve inançlarına saygı gösteriniz

4. konu ile ilgili paylaşımlar yapınız. eğer paylaştığınız yorum tartışılan konu ile alakalı değil ise al jazeera türk'ün takdirine bağlı olarak silinebilir. al jazeera hakkında yapılan genel yorumlar veya moderatör kararları hakkında yapılan yorumların da silinme olasılığı vardır.

5. irkçı, cinsiyetçi, homofobik veya diğer saldırgan yorumlara müsamaha gösterilmeyecektir. devlet, kurumlar veya bir inanç hakkında görüş bildirmek ile insanlara ırkları, cinsiyetleri, cinsel tercihleri veya dinleri nedeniyle saldırmak arasında fark vardır.

6. insanları suç işlemeye teşvik eden yorumlara müsamaha gösterilmeyecektir.

7. yorumlar türkçe olmalıdır. site'de diğer diller kabul edilmemektedir.

8. yorumlarınızı anlaşılır şekilde yapınız. eğer moderatör yorumlarınızı imla, dilbilgisi veya mantık hatasından dolayı anlayamıyor ise, yorumlarınız silinebilir.

9. başka birinden kopyaladığınız veya telif hakkına sahip olmadığınız bir içerik paylaşmayınız.

10. bağirmayiniz. internette kabul edilen görgü kurallarına göre büyük harflerle yazmak bağırmak anlamına gelmektedir.

11. spam (istenmeyen mesaj) veya flood (aşırı sayıda mesaj) yapmak yasaktır. aynı mesajı veya benzer mesajları birden fazla kere paylaşmayınız.

12. mal veya hizmetlerin reklam veya tanıtımlarını yapmak veya internet sitesi linklerini (url) paylaşmak yasaktır.

13. başkasıymış gibi davranmak yasaktır. başka birisiymiş gibi davranmak (başka üyeler de dahil olmak üzere) kabul edilemez.

14. uygun olmayan kullanıcı adları yasaktır.

15.  kişisel bilgiler vermek yasaktır. adres, çalışma yeri, telefon numarası, e-posta adresi gibi bilgiler de dahil olmak üzere, size veya başka bir kişiye ait iletişim bilgilerin ilan edilmesi kabul edilemez.

16. sağlıklı düşünen toplum üyelerinin gözünde bir organizasyonun veya bireylerin itibarını zedeleyebilecek karalayıcı yorumlar kabul edilmeyecektir.

17. yargı mercilerine saygısızlık içeren veya içerme ihtimali olan yorumlara müsamaha gösterilmez. yürümekte olan veya ileride başlayacak olan yargılama sürecini etkileyecek her şey bu kapsamdadır.

18. mahkeme kararlarına aykırılık teşkil eden yorumları sileceğiz. davaya katılan insanların isimleri veya bulundukları yerler gibi mahkemenin açıklanmasını yasakladığı belirli bilgiler bu kapsamdadır.

19. sitemizde yayımlanan yorumların imla ve dilbilgisini düzeltme hakkımızı saklı tutmaktayız.

20. gelen yorumların miktarı nedeniyle, bireysel moderatör kararlarını gözden geçiremiyoruz veya yorumları yayınlandıktan sonra değiştiremiyoruz.

 

bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. böylelikle, işbu topluluk kuralları'na ve kullanım koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı  kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.