Genel seçim

4.5 milyon oy 3 yerden geldi

Tek başına iktidar olan AK Parti 'tekrar seçim'de oyunu 7 Haziran'a göre yaklaşık 4.5 milyon arttırdı. Bu artış AK Parti’ye 3 farklı koldan geldi.

ak parti, 7 haziran seçimlerinde 18 milyon 867 bin olan oy sayısını 1 kasım’da 23 milyon 305 bine çıkardı. yani 4 milyon 605 bin seçmen, iki seçim arasında ak parti’ye yöneldi. bu yönelimi besleyen 3 kaynak oldu; mhp seçmeni, kürt oyları ve saadet-bbp ittifakı...

mhp seçmeni

mhp iki seçim arasında yaklaşık 1 milyon 900 bin oy kaybetti. chp’nin oy oranlarında herhangi bir artış olmayışı bu partinin kayıplarının neredeyse tamamının ak parti’ye yöneldiğini gösteriyor. bu, ak parti’nin oy artışındaki en büyük kalemi oluşturuyor.

kürt oyları

hdp, iki seçim arasında 1 milyondan fazla oy kaybetti. bunların küçük bir bölümü chp'ye gitti. ancak, özellikle kürt seçmenlerin yaşadığı şehirlerde oy değişimine bakıldığında bu 1 milyon kaybın genel olarak ak parti’ye yöneldiği görünüyor. bu, iktidar partisine yönelen oyların en büyük ikinci kaynağı.

saadet-bbp seçmeni

7 haziran’da seçime birlikte giren bu iki parti toplam 950 bin oy aldı. 1 kasım’da ise seçime ayrı ayrı giren bu partiler toplamda 587 bin oy aldı. aradaki 363 bin oy, ak parti dışındaki tüm sağ partilerin oy oranlarının düştüğü düşünülürse tamamıyla ak parti’ye kaydı. bu da ak parti’nin oy aldığı 3. kaynak oldu.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;